Sākušies XV Latviešu dziesmu un deju svētki Kanadā

05.07.2019

Latviešiem ir sakamvārds, ka “pasaulē nekas nav pastāvīgs”. Tomēr viena lieta latviešiem ir pastāvīga un tā ir tautas mīlestība pret savas kultūras uzturēšanu. Tā izpaužas gan valodā un rakstiskā vārdā, gan tautas dejās, tautiskos rakstos un rotās. Lai stiprinātu saites ar latviešu kultūru dziesmu svētku gaisotnē, XV Latviešu dziesmu un deju svētkos Kanadā piedalās apmēram 2000 dalībnieki. Skanēs dziesmas, tautas dejas, jautra un akadēmiskā mūzika, teātris, māksla, daiļamatniecība, danči un balles. Svētkos lieli un mazi, veci un jauni, visi atradīs katrs sev kaut ko jauku. Svinīgajā atklāšanas ceremonijā Toronto Hilton viesnīcā uzrunas teica Rīcības komitejas priekšsēdis Juris Ķeniņš, Latvijas Republikas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, Kanādas ārlietu ministre Kristija Frīlande (Chrystia Freeland), PBLA priekšsēde Kristīne Saulīte un LNAK priekšsēdis Andris Ķesteris. PBLA priekšsēde Kristīne Saulīte sveica Dziesmu svētku dalībniekus šādiem vārdiem:
Mīļie XV Latviešu Dziesmu un deju svētku dalībnieki un rīkotāji, dāmas un kungi!

Vispirms Pasaules Brīvo latviešu apvienības vārdā vēlos sirsnīgi sveikt visus jūs, kas šeit, Toronto, esat kopā sabraukuši, lai četras dienas sadziedātos un sadancotu nu jau Piecpadsmitajos Latviešu Dziesmu un deju svētku svētkos Kanadā!

Šo Kanadas dziesmu svētku sauklis “Viena dziesma, viena deja, viena tauta!” ir ļoti zīmīgs, jo latviešu dziesmu svētki jau kopš pirmsākumiem 19. gadsimtā vienmēr bijuši mūsu tautas vienotāji, tautiskās apziņas modinātāji un stiprinātāji. Dziesmu svētku tradīcijas turpināšana ir bijusi īpaši nozīmīga latvietības saglabāšanai vairākās paaudzēs svešumā. Kopš pirmajiem Vispārējiem Dziesmu svētkiem Rīgā pavisam drīz, 2023. gadā, būs apritējuši jau 150 gadi, bet šie svētki joprojām vieno visas mūsu paaudzes latviskam garam, kultūrai un nacionāliem centieniem, stiprinot mūsos apziņu un lepnumu par to, ka esam latvieši un tādi uz mūžu paliksim.

Dziesmu svētki vieno latviešus Kanadā un visā Ziemeļamerikā jau kopš 1953. gada, kad Toronto tika aizvadīti Pirmie Latviešu Dziesmu un deju svētki. Tālajā 1958. gadā dibinātā Latviešu Dziesmu svētku biedrība Kanadā sekmīgi gādājusi par visiem nākamajiem Dziesmu svētkiem, tostarp arī par šiem svētkiem. Tāpēc vēlos sirsnīgi pateikties visai Piecpadsmito Latviešu Dziesmu un deju svētku svētku Rīcības komitejai un visai Latviešu Dziesmu svētku biedrībai Kanadā, un jo īpaši abiem šo svētku rīcības komitejas priekšsēžiem – komponistam Jurim Ķeniņam un mūziķim Arturam Jansonam -, kas kopš 2016. gada nenogurstoši strādājuši, lai ši lieliskie svētki Toronto varētu notikt!

Mīļie dziesmu un deju svētku tradīcijas uzturētāji Kanadā, pateicoties Jūsu neatlaidīgajam un pašaizliedzīgajam ikdienas darbam, mēs visi četras dienas Toronto varam justies atkal vienoti savā latvietībā un latviskajā dziesmā un dejā!  Piecpadsmitie Latviešu Dziesmu un deju svētku svētki Kanadā ir īpaši, jo tie notiek Latvijas valsts simtgades zīmē, ar to apliecinot savu mīlestību mūsu tēvzemei. Lai šie nozīmīgie svētki vieno mūs kopīgam darbam mūsu tautas un tēvzemes nākotnes labā!

Foto: Dziesmu svētku Rīcības komitejas dalībnieki un viesi