PBLA Kultūras fonda paspārnē izveidots Andŗa Ritmaņa radošās nākotnes piemiņas fonds

08.03.2019

PBLA KULTŪRAS FONDA PAZIŅOJUMS

Rokvillē, Merilandē, 2019. gada 9. martā
Lai atbalstītu mūzikas un dzejas jaunradi, kā arī indivīdus, kuru pašaizliedzīgie darbi ietekmē un veicina latviešu mūzikas un dzejas jaunradi PBLA valde un PBLA Kultūras fonda padome izveidojusi ASV latviešu dzejnieka un sabiedriskā darbinieka Andŗa Ritmaņa radošās nākotnes piemiņas fondu. Mūzikas jaunrade bija ļoti svarīgs mērķis Andrim Ritmanim. Viņa leģendārā dziesma “Manai Tautai”, ar meitas Brigitas Ritmanes – Jamesones mūziku ķluva par Latvijas tautas likteņu dziesmu, paužot cerību Latvijas atmodas laikā, un vēl šodien šī dziesma ieņem vietu Latvijas likteņdziesmu vēsturē.

“Simtiem Andŗa Ritmaņa dziesmu vārdi ir bijuši komponēti, liels vairums kā brīvības kliedzieni Latvijas tumšākos brīžos, dodot tautai cerību uz brīvību un labākiem laikiem,” uzsver viņa meita Lolita Ritmane, kas sadarbojas ar PBLA, fondu uzstādot. Andris Ritmanis bija Latvijas patriots, viņa mīlestība pret savu tautu bija dziļa un spēcīga. Tā parādijās arī viņa četrās sarakstītajās grāmatās, kā arī četros mūziklos.

“Andris Ritmanis ir vienmēr atbalstījis radošos māksliniekus – populārās mūzikas dziesmu komponistus, dzejniekus, komponistus, skolotājus – kuri māca bērniem latviešu dziesmas un kultūru, dziedātājus, mūziķus,” teica PBLA KF priekšsēdis Juris Ķeniņš. “Jaunizveidotais fonds viņa darbu turpinās.”

Sadarbojoties ar PBLA Kultūras fondu, Andŗa Ritmaņa balva tiks pasniegta reizi gadā, vai ik pa diviem gadiem, PBLA Kultūras fonda komitejai kopīgi ar Ritmaņu ģimeni, izvēloties attiecīgā gada laureātu. Balva dos iespēju vai nu pasūtināt jaunu skaņdarbu, dziesmu, dzejas krājumu, u.c., vai, kā pateicību par laureāta pašaizliedzīgo darbu, veicinot un popularizējot latviešu dziesmas un dzejas jaunradi, to mācot, vai pasniedzot. Balvas apjomu, kas var būt mainīgs no gada uz gadu, noteiks PBLA KF komiteja. Līdzekļus fonda pamatkapitālam veido Andra Ritmaņa novēlējums, viņa ģimenes un daudzu pazīstamu ASV latviešu kultūras un sabiedrisko darbinieku ziedojumi. Pirmie divi balvas laureāti 2019. gadam – viens mūzikā, otrs dzejā – tiks paziņoti XV Latviešu dziesmu svētku laikā Toronto, Kanadā.Pēc profesijas ārsts, Triju zvaigžņu ordeņa virsnieks Andris Ritmanis bija aktīvs latviešu sabiedriskais darbinieks, rīkojot ASV Rietumu krasta Dziesmu svētkus, vadot Divreizdivi nometnes un latviešu organizācijas ASV Rietumu krastā, bija producents Portlandes “Dzintars” koncerta turnejām visā pasaulē. Viņs mira 2018. gada 17. augustā, Losandželosā, ASV.
PBLA Kultūras fonda padome