PBLA balva 2017. gadā piešķirta architektam Gunāram Birkertam

18.11.2017

Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) balva šogad pēc nāves piešķirta pazīstamajam un pasaulslavenajam latviešu architektam Gunāram Birkertam par viņa mūža ieguldījumu Latvijas vārda populārizēšanā pasaulē ar saviem projektiem un pasaules kultūrvēsturē nozīmīgām ēkām, tostarp, Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēku un plānoto Okupācijas mūzeja Nākotnes nama projektu.

G. Birkerts dzimis 1925. gada 17. janvārī Rīgā, mācījies Rīgas 1. ģimnāzijā. Otrā pasaules kaŗa laikā, 1943. gadā, iesaukts darba dienestā un nosūtīts uz Vāciju. Studējis Štutgartes Techniskajā augstskolā, ko beidza 1949. gadā. Pēc tam pārcēlās uz ASV un sāka savu architekta karjeru.

Karjeras sākuma gados viņš strādāja kopā ar tādiem pasaulslaveniem architektiem kā Ēro Sārinens (Eero Saarinen, pazīstams ar St. Louis Gateway Arch) un Minoru Jamasaki (Minoru Yamasaki, pazīstams ar Ņujorkas oriģinālo World Trade Center). Ieguvis pieredzi, G. Birkerts dibināja pats savu firmu Detroitas apkārtnē. Viņš arī strādāja par architektūras profesoruMičigānas universitātē no 1959. līdz 1990. gadam. Savā darba laukā ASV G. Birkerts projektējis daudz pazīstamu ēku, tai skaitā Corning Museum of Glass, ASV vēstniecības ēku Karakasā, Venecuēlas galvaspilsētā un Mičigānas universitātes Tieslietu skolas ēkas piebūvi. Daudziem Amerikas latviešiem viņš ir pazīstams ar to, ka projektējis Gaŗezera latviešu centra Mičiganā Brīvdabas baznīcu.

Viņa visprominentākais darbs Latvijā ir Nacionālās bibliotēkas ēka, ko tautā pazīst kā “Gaismas pili”. Ēka ar stikla ārējo apšuvumu un ar caurspīdīgo telpu ēkas smailē stāv kā cerību un zināšanu avots Rīgas pilsētas horizontā. Celtne simbolizē latviešu tautas pasaku par gaismas pili, kas attēlo gudrības augstieni un stikla kalnu, kuŗa galotnē guļ princese (brīvības simbols). Par Latvijas Nacionālās bibliotēkas projektu American Institute of Architects 2017. gadā apbalvoja G. Birkertu ar “Library Building Award”, to nosaucot par “mūsdienu modernistu meistardarbu”, kuŗā G. Birkerts “spēlējas ar metaforām, dzeju un izpratni par savu dzimto Rīgu. Celtne ir varena, allegoriska, un tai piemīt īpašs spēks un pārliecība.” Birkerts mira 92 gadu vecumā, 2017. gada 15. augustā. Viņa topošais projekts ir Latvijas Okupācijas mūzeja “Nākotnes nama” piebūve, ko cels Daugavas krastā, pretī “Gaismas pilij”. Ar PBLA balvas piešķīrumu G. Birkertam PBLA valde cer veicināt Latvijas valdības un sabiedrības atbalstu šim projektam, lai to paveiktu Latvijas simtgades svinību ietvaros.