Notiks tiešsaistes saruna ar rakstnieci Ingu Gaili un publicisti Santu Remeri

11.10.2021

Notiks tiešsaistes saruna ar rakstnieci Ingu Gaili un kuratori Santu Remeri

 

Pasaules Brīvo latviešu apvienība (PBLA) 14. oktobrī plkst. 14.00 aicina uz tiešsaistes sarunu ar rakstnieci Ingu Gaili un publicisti Santu Remeri par romānu “Rakstītāja”. Fragmentus no grāmatas lasīs Jaunā Rīgas teātra aktrise Guna Zariņa. Tiešsaistes skatītāji varēs piedalīties sarunā, uzdodot jautājumus tiešraidē PBLA Facebook lapā https://www.facebook.com/pblalv, sabiedrisko mediju mājas lapā lsm.lv vai Zoom platformā, iepriekš piesakoties dalībai, rakstot uz e-pastu: lora.egle@pbla.lv.

 

Romāns “Rakstītāja” (“Dienas Grāmata”, 2020) ir autores brīva interpretācija par rakstnieces un sieviešu tiesību aktīvistes Ivandes Kaijas (1876–1942) dzīvi. Nodaļā “Galvassāpes” izmantoti Ivandes Kaijas dienasgrāmatas fragmenti, kas savīti ar autores iztēles radīto. Sarunā, ko moderēs LTV žurnāliste Eva Johansone, ar Ingu Gaili un Santu Remeri, runās par grāmatā atspoguļoto laikmetu un aktualitāti mūsdienās. “Ko juta un kā dzīvoja Ivande Kaija, es noteikti nezinu labāk par viņas radiniekiem un literatūrzinātniekiem. Šis ir mans stāsts par viņu,” raksta Inga Gaile.

 

“Sekss un nāve iet roku rokā, cilvēki ir radušies no klēpja, un līdz pat nāves brīdim viņus nodarbina pašu klēpis. Gaile uzkrītoši savieno šos tik bieži nošķirtos ekstrēmus – arī nogalinātajām komunistu slepkavām piekabina, ka viņas reiz “samiegtām actiņām, vēl pilnām dzemdību putekšņu”, meklējušas siltumu. Visi cilvēki ir bijuši mīlami un mīlējuši, kvēles uzplaiksnījumā radījuši jaunus cilvēkus vai romānus. Tā ir dzemdējušas sievietes perspektīva: “Kā sieviete esmu piedzīvojusi jauna cilvēka dzimšanas brīnumu un līdz ar to sapratusi nāves neizbēgamību.” Simboliski autore pie seksualitātes un mirstīguma nedalāmības atgriežas arī romāna beigās, kur Ivande ar Aspaziju jau pēcnāves pasaulē vēro puskailos vīriešus, kuri rok sev kapu,” Satori.lv recenzijā par romānu raksta publiciste Santa Remere.

 

Inga Gaile (1976) ir dzejniece, prozaiķe un dramaturģe, kuras pirmā grāmata laista klajā pirms vairāk nekā divdesmit gadiem. Viņas dzeja novērtēta ar Klāva Elsberga un Ojāra Vācieša prēmiju, Annas Dagdas fonda un Dzejas dienu balvu. Inga Gaile ir divkārtēja Latvijas Literatūras gada balvas laureāte: par dzejoļu krājumu bērniem “Vai otrā grupa mani dzird?” (2015) un romānu “Skaistās” (2020).

 

PBLA rīkotajās septiņās sarunās piedalās latviešu rakstnieki, kuru romāni izdoti  sērijās – “Mēs. Latvija, XX gadsimts” un “Es esmu..”. Viņiem pievienosies arī sarunu biedrs – eksperts, lai kopīgi apspriestu grāmatā aprakstīto laikmetu, cilvēkus un notikumus. Sarunu mērķis ir popularizēt latviešu literatūru tautiešiem visā pasaulē, iepazīstinot tuvāk gan ar laviešu rakstniekiem, gan viņu grāmatām.

 

Nākamās sarunas:

28. oktobrī, ceturtdien, plkst. 14.00 Andra Manfelde “Virsnieku sievas

11. novembrī, ceturtdien, plkst. 14.00 Arno Jundze “Sarkanais dzīvsudrabs”

25. novembrī, ceturtdien, plkst. 14.00 Andris Akmentiņš “Meklējot Ezeriņu”

9. decembrī, ceturtdien, plkst. 14.00 Laima Kota “Cilvēks ar zilo putnu”

Papildu informācija:

e-pasts:  lora.egle@pbla.lv, mob. tālr.: 26130038

Sarunas ar rakstniekiem atbalsta LR Kultūras ministrija