Muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” izstāde „SAVĒJIE! Latvieši – profesionāļi pasaulē 21. gadsimtā”

14.10.2021

Iepazīsti SAVĒJOS!

 

Muzeja un pētniecības centra “Latvieši pasaulē” izstāde „SAVĒJIE! Latvieši – profesionāļi pasaulē 21. gadsimtā” skatāma no 15. oktobra līdz 28. novembrim Berga bazāra skatlogos, izstāžu zālē, kā arī digitāli muzeja mājaslapā – http://savejie.lapamuzejs.lv

 

Izstādes personības ir latvieši – mūsdienu izceļotāji un Otrā pasaules kara bēgļi, kā arī izceļotāju pēcteči. Šo cilvēku darbs ir zināms un novērtēts ne tikai šaurā diasporas latviešu/baltiešu kopienā, bet arī plašākā mītnes zemes sabiedrībā un pasaulē.

 

Digitālajā izstādē redzamas fotogrāfijas, priekšmeti, pieredzes stāsti, bet klātienē ir eksponēta lielākā daļa no šiem priekšmetiem, kā arī ir padomāts par risinājumu kvadrātkodu veidā digitālās informācijas iegūšanai. Apvienojot dažādus tehnoloģiskos risinājumus – un, ņemot vērā epidemioloģiskos nosacījumus – izstāde ir veidota ar lielu uzsvaru uz digitālā satura baudīšanu, tajā pašā laikā rodot iespēju cilvēkiem priekšmetus aplūkot arī klātienē.

 

Tie ir slavenību muzejam dāvinātie priekšmeti, kā, piemēram, operdziedātājas Marinas Rebekas īpašā kleita, kas viņai darināta Mocarta operas “Tita žēlsirdība” debijai Vitēlijas lomā Cīrihes operteātrī 2014. gadā. Tāpat mākslinieka Raimonda Staprāna ota un arhitekta, Austrālijas augstākā valsts apbalvojuma “Order of Australia” (OA) virsnieka Andreja Andersona skices. Kā arī Amerikas latviešu bērnu – Kristapa Porziņģa līdzjutēju – izgatavots plakāts, apmeklējot Ņujorkas “Knicks” basketbola spēli 2016. gadā, sportista apavi un citas lietas.

 

Šie eksponāti atklāj latviešu zināšanas, profesionālos sasniegumus un ietekmi dažādās dzīves sfērās, valstīs un kontinentos. No vienas puses, izstāde ir mūsu lepošanās ar uzņēmīgiem latviešiem, kuri 21. gadsimtā ar savu darbu nes Latvijas vārdu pasaulē. No otras puses – tā sniedz ieguldījumu diasporas mantojuma saglabāšanā un popularizēšanā.

 

Paldies, SAVĒJIE!

Zinātniece un māksliniece Daina Taimiņa, māksliniece, animatore Signe Baumane, teātra un kino aktrise Laila Robiņa, basketbolists Kristaps Porziņģis, ārsts Bertrams Zariņš, operdziedātāja Marina Rebeka, arhitekts Andrejs Andersons, komponiste un diriģente Lolita Ritmane, rubika kuba ātrsalicējs Fēlikss Zemdegs, austrāliešu futbola spēlētāji Pēteris un Andrejs Everiti, mākslinieks Imants Tillers, basketbolists Dāvis Bertāns, gleznotājs Raimonds Staprāns, zinātniece Ilona Staprāns, aldari Krista un Māris Biezaiši, klavieru būvētājs un skaņotājs Dāvids Kļaviņš, fenšui konsultante Aelita Putniņa Leto, radio personība Moids Keijs, modes dizainers Ernests Sabīne, uzņēmēji Šausu ģimene, ērģelniece Iveta Apkalna, arfiste Dženevīva Langa.

 

Izstādi veidojis muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” (Toms Pāvils, Marianna Auliciema, Ieva Vītola, Sarma Muižniece Liepiņa, Kristīne Jansone), mākslinieki Tatjana Raičineca (dizains, iekārtojums), Džeremijs Smīdss (mājaslapa), Uldis Brūns (tulkojums), Līva Vecvagare (tekstu korektūra).

 

Izstādes tapšanu atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds un Sabiedrības integrācijas fonds.

 

 

Izstāde apskatāma no 15. oktobra līdz 28. novembrim Berga bazāra skatlogos.

(Ievērojot spēkā esošās epidemioloģiskās drošības prasības valstī)

 

Izstādes priekšmeti apskatāmi tuvplānā un tikšanās ar izstādes veidotājiem izstāžu zālē Berga bazārā (Dzirnavu iela 84, iekšpagalms):

 

Otrdiena-trešdiena: 12.00-18.00

Ceturtdiena: 12.00-20.00

Piektdiena-sestdiena: 12.00-18.00

 

Digitālā izstāde muzeja mājaslapā http://savejie.lapamuzejs.lv

 

Vairāk informācijas Toms Pāvils (projekta vadītājs)

T.: 26004447

E-pasts: toms.pavils@lapamuzejs.lv

 

Foto paraksti:

 

Animatores un mākslinieces Signes Baumanes animācijas filmas “Akmeņi manās kabatās” (2014) dekorācija – kalns / saimniecība “Vairogi”, kas ir Signes Baumanes dzimtas mājas atveids.

 

Austrāliešu futbola bumba, izmantota latviešu izcelsmes austrāliešu futbola zvaigznes Pētera Everita jeb “Spida” vadītā treniņā.

 

Ērģelnieces Ivetas Apkalnas ērģelnieku kurpes, kuras māksliniece ir valkājusi vairākos nozīmīgos koncertos – ieskaitot arī Lucernas festivālā 2012. gadā, kas bija viņas pirmā sadarbība ar maestro Marisu Jansonu un viņa Bavārijas Radio simfonisko orķestri.