Latviešu diasporas pārstāvji tiekas ar Lielbritānijas vēstniecības vadību

27.07.2016

Latviešu diasporas organizācijas mudina Lielbritānijas vēstnieku gādāt par latviešu kopienas tiesību aizsardzību Brexit kontekstā un stratēģiskas partnerības saglabāšanu drošības politikas jomā

Pasaules Brīvo latviešu apvienība (PBLA) ģenerālsekretāre Ilze Garoza, Eiropas Latviešu apvienības (ELA) priekšsēdis Kristaps Grasis un politikas referente Elīna Pinto, kā arī Latviešu nacionālās padomes Lielbritānijā (LNPL) priekšsēde Lilija Zobens otrdien, 26. jūlijā, tikās ar Lielbritānijas vēstniecības Rīgā vadītāju Timu Kolliju, vēstniecības vadītāja vietnieci Sāru Hārperi un politiskās sekcijas vadītāja vietnieku Elmāru Sveķi, lai apspriestu latviešu diasporai aktuālos jautājumus pēc Lielbritānijā notikušā balsojuma par izstāšanos no Eiropas Savienības.

PBLA ģenerālsekretāre, ņemot vērā PBLA rūpes par Latvijas drošību, pauda bažas, kādas sekas radīs Lielbritānijas kā vienas no Latvijas ciešākajiem sabiedrotajiem izstāšanās no Eiropas Savienības attiecībā uz drošības situāciju Eiropā un Krievijai noteikto sankciju pagarināšanu. Tims Kollijs sarunā apliecināja, ka Lielbritānija arī turpmāk būs ciešs Latvijas sabiedrotais drošības jomā.

Attiecībā uz ELAs lūgumu skaidrot Lielbritānijas valdības nodomus par Lielbritānijā dzīvojošo Latvijas valstspiederīgo statusu un iegūtā sociālā nodrošinājuma kontinuitāti nākotnē vēstniecības vadītājs norādīja, ka iecere ir saglabāt pirms Brexit iegūtās Eiropas iebraucēju tiesības, ar nosacījumu, ka Eiropas Savienības līmenī rastais risinājums to pašu paredzētu arī citviet Eiropā dzīvojošajiem Lielbritānijas pavalstniekiem. Vienlaikus viņš pieļāva iespēju, ka imigrācija pēc izstāšanās no ES varētu tikt regulēta stingrāk, ar uzsvaru uz augstas kvalifikācijas profesionāļu piesaisti. ELA īpaši norādīja arī uz nepieciešamību gādāt par Lielbritānijas augstskolās studējošo Latvijas jauniešu studiju stipendiju saglabāšanu un nākotnes studiju iespējām.

LNPL priekšsēde Lilija Zobens sarunā ar Lielbritānijas vēstniecības vadītāju pauda bažas par neiecietības izpausmēm pret iebraucējiem, tajā skaitā no Latvijas, un uzsvēra iecietīgas sabiedrības veidošanas nozīmi. Vēstniecības vadītājs stingri nosodīja ksenofobijas izpausmes kā nepieņemamas un pauda Lielbritānijas gatavību pret tām vērsties ar policijas un tiesu iestāžu palīdzību, aicinot cietušos ziņot par gadījumiem ar Lielbritānijas varas iestāžu, latviešu organizāciju vai vēstniecības starpniecību.  Vēstniecības vadītājs aicināja latviešu organizācijas veidot pozitīvus stāstus par latviešu veikumu Lielbritānijā, kas palīdzētu Lielbritānijas valdības centieniem vairot savstarpējas iecietības gaisotni sabiedrībā.

Tikšanās laikā tika pārrunāts arī latviešu organizāciju redzējums attiecībā uz remigrācijas perspektīvām, kā arī sadarbības tiltu veidošana cilvēcisko kontaktu, kopīgās eiropeiskās identitātes, savstarpējās tolerances un atvērtas sabiedrības stiprināšanai.