Latgalē pirmo reizi sarīkota 2×2 jauniešu nometne

30.07.2019

“2×2” nometne tika izveidota pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, un toreiz pulcēja trimdas latviešus ASV.

Idejas aizsācējs Brunis Rubess uzskata, ka tas bija nepieciešams, jo sāka veidoties paaudžu plaisa (jaunieši nevēlējās iesaistīties “veco” organizācijās), bija nepieciešams veicināt lepnumu par latviskumu, jādod iespēja jauniešiem satikt un iepazīt izcilas personības un veidot sadarbības tīklus pašu jauniešu starpā. 2×2 jeb Divreizdivi aizsākās kā sešu dienu semināri (nometne) Ziemeļamerikā ar mērķi rosināt un veicināt ārpus Latvijas dzimušās jaunatnes latvisko identitāti.

Apspriežot iespējamos semināra nosaukumus, izskanēja doma, ka jāsniedz latviskas pamatzināšanas kā skolā 1×1. Iebildums, ka vajadzētu sniegt vairāk nekā 1×1, radīja nosaukumu Divreizdivi, ko izteica Biruta Rubesa, tomēr pamazām iegājās ciparu pieraksts “2×2”.

Stiprināt latvietību un piederības sajūtu Latvijai un tautai – tā ir galvenā 2×2 jauniešu semināra ideja jau kopš 1964. gada. Ierasti šīs nometnes notiek ārzemēs, bet pēdējos piecus gadus tās organizē arī Latvijā. Šogad ārzemju un vietējie jaunieši kopā sanākuši Latgalē. Viens no secinājumiem – nereti tieši šādi pasākumi var mudināt jauniešus atgriezties un palikt Latvijā.

Veirūgnas ezera krastā Daugavpils novadā iekārtojušies aptuveni 100 jaunieši no visas pasaules. Viņus vieno latviešu saknes, kā arī tas, ka visi ir jauniešu semināra 2×2 dalībnieki. 2×2 – tā ir unikāla nometne, kurā latviešu jaunieši nedēļas garumā tiekas ar ieviržu vadītājiem, lai stiprinātu piederību Latvijai. Kopumā jau notikušas 36 nometnes, no tām septiņas Latvijā un pirmo reizi nometne organizēta tieši Latgalē.

“Mēs vairojam ne tikai tradīcijas un kultūru, bet mēs arī vairojam uzņēmējdarbību, mācāmies kritiski domāt, mācāmies vadīt sevi un citus, mācāmies politiku. Mēs šeit kopīgi izdzīvojam savu latvietību,” stāstīja 2×2 jauniešu semināra vadītāja Dārta Apsīte.

Šajā reizē nometnes tēma ir spoguļošanās un viss, kas saistīts ar atspulgiem. Pavisam pārstāvētas aptuveni 15 valstis.

“Esmu dzimis Kanādā, mani vecāki abi arī ir dzimuši Kanādā, bet visi mani vecvecāki Latvijā dzimuši, Otrajā pasaules karā izbraukuši no Latvijas,” pauda 2×2 jauniešu semināra dalībnieks no Kanādas Kalvis Auziņš.

Nometnes organizatori uzsver, ka 2×2 nometne ir arī viens no veidiem, kā veicināt latviešu jauniešu no visas pasaules atgriešanos Latvijā. Dalībnieki uzsver, ka līdztekus tam svarīgi sakārtot uzņēmējdarbības vidi un nodokļu politiku, gan arī veicināt plašāku informācijas apmaiņu ar ārzemēs dzīvojošajiem.

“Uz Latviju ir sākotnēji varbūt grūti braukt, jo tev nav ne draugu, ne pazīstamu cilvēku, diezgan daudziem arī šeit vairs ģimenes, radinieki nekādi nedzīvo, bet 2X2 ir vieta, kur viņi var iepazīties arī ar latviešu jauniešiem, nodibināt saites, atrast varbūt darbus, prakses,” norādīja 2×2 jauniešu semināra vadītājs Mārcis Benužs.

Jauniešu nometnē Višķos pirmās reģionālās vizītes laikā viesojās arī Valsts prezidents Egils Levits. Viņš piedalījās svinīgajā karoga pacelšanas ceremonijā, gan arī diskutēja ar jauniešiem par piederību latviešu tautai un valstij. Arī viņš tāpat kā jaunieši uzskata, ka 2×2 nometnes ir iekļaujamas reemigrāciju veicinošo pasākumu vidū.

“Šeit jauniem cilvēkiem, kuri ir kompetenti, kuri ir izglītoti, tiešām ļoti labas iespējas, un arī šī 2×2 nometne rada interesi varbūt tālāk sasaistīt savu dzīvi ar Latviju,” teica Levits.

Nākamgad 2×2 jauniešu semināru iecerēts organizēt Vācijā, un ir jau iesākušies priekšdarbi. Tieši turp ērta nokļūšana būs gan Eiropā, gan citos kontinentos dzīvojošajiem latviešu jauniešiem.

(2×2 mājas lapa un lsm.lv)