Kanādas latviešu centrā Toronto notiek pārrunas par ekonomisko sadarbību ar Latviju

15.04.2015

Ilze Garoza, speciāli “Latvija Amerikā”

Pagājušo piektdien, 2015. gada 10. aprīlī, Kanādas latviešu centrā Toronto norisinājās tikšanās starp Pasaules brīvo latviešu apvienības ģenerālsekretāri Ilzi Garozu un Kanādas ekonomiski aktīvajiem latviešiem, tajā skaitā Latvijas goda konsuliem, Latvijas-Kanādas uzņēmējdarbības padomes (LatCan) un Lettonia Trading Inc. biedriem, kuras laikā tika pārrunāta Kanādas latviešu līdzdalība šovasar 9. un 10. jūlijā Rīgā plānotajā otrajā Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumā (PLEIF) un plašāka iesaiste Latvijas ekonomikas veicināšanā.

Jautājums par ekonomiskās sadarbības stiprināšanu starp Latviju un Kanādu šobrīd ir ieguvis pavisam jaunu nozīmi ne vien nule noslēgtā Kanādas un Eiropas Savienības Tirdzniecības nolīguma (CETA) dēļ, kas mazinās birokrātiskos šķēršļus ekonomiskai sadarbībai un biznesa saišu veidošanai starp Kanādu un ES dalībvalstīm, bet arī saistībā ar ģeopolitisko saspīlējumu Eiropā. Kā to pērn sacīja Eiropas Parlamenta (EP) deputāts un galvenais ziņotājs CETA lietā Artis Pabriks: “Eiropa vienmēr ir cīnījusies par Ziemeļamerikas kontinenta klātbūtni Eiropā, jo tas ir bijis ļoti būtisks drošības jautājums.” Šis jautājums īpaši aktuāls šobrīd saistībā ar Krievijas izvērsto agresiju Ukrainā un šī konflikta atstāto iespaidu uz reģiona ekonomisko izaugsmi.

Piektdien notikušajā diskusijā tika uzsvērts, ka šobrīd Latvijas uzņēmumiem ir svarīgi atrast jaunus eksporta tirgus, kas aizstās ģeopolitiskā saspīlējuma dēļ sarežģījušos eksportu uz Latvijas Austrumu kaimiņvalstīm. Tomēr, kā to norāda diskusijas dalībnieki, lai Latvijas uzņēmumi varētu veiksmīgi ienākt ar savām precēm un pakalpojumiem Ziemeļamerikas tirgū, tiem būtu jāzina un jāizpilda vairākas prasības un priekšnosacījumi. Kā piemērus diskusijas dalībnieki minēja Latvijas uzņēmēju bieži vien nesakārtotos patentu un autortiesību jautājumus, bez kuru atrisināšanas Latvijas uzņēmējiem būs sarežģīti, citkārt pat neiespējami realizēt savus produktus Kanādā un ASV. Attiecībā uz ieguldījumiem Latvijā, Kanādas latviešu uzņēmēji norādīja, ka nereti Latvijas uzņēmumiem neesot skaidra biznesa plāna, kā arī esot novērota tendence censties par katru cenu saglabāt pilnīgu kontroli par saviem uzņēmumiem un nelaižot iekšā citus akciju turētājus. Tāpat diskusijā tika aktualizēts jautājums par Latvijas ārējās tirdzniecības stratēģiju un ārvalstu investoru aizsardzību Latvijā, ko LATCAN un Lettonia Trading Inc. biedri vēlētos pārrunāt šovasar Rīgā gaidāmajā forumā. Būtiski esot panākt, ka sarunas forumā notiek ļoti praktiskā līmenī tā, lai to rezultātā ārvalstu uzņēmējiem būtu skaidrāks redzējums par investīciju un sadarbības iespējām ar Latviju, savukārt Latvijas uzņēmumiem – labāka izpratne par to, kā veiksmīgi iziet pasaules tirgos un piesaistīt ārvalstu investorus. Lettonia Trading Inc. pārstāvji apņēmās uz otro PLEIF sagatavot informāciju par tās darbu un iespējām tālākai sadarbībai ar Latvijas uzņēmumiem.

Jāatgādina, ka ikviens Latvijas izcelsmes uzņēmējs pasaulē, kurš ir ieinteresēts sadarbības veidošanā ar Latviju, ir aicināts piedalīties forumā un tajā izvirzīto mērķu īstenošanā, daloties savā pieredzē un palīdzot Latvijai eksporta veicināšanā un investīciju piesaistē. Viena šāda iespēja ir piedalīties Pasaules latviešu mentoru programmā, kas tiek veidota sasaistē ar PLEIF un kurā aicināti piedalīties augsti kvalificēti un panākumiem bagāti uzņēmēji un dažādu nozaru speciālisti, kuri guvuši plašu profesionālu pieredzi ārpus Latvijas. Jāatzīmē, ka sadarbībā starp PBLA, Latvijas Ārlietu ministriju un Rīgas Ekonomikas augtskolu 8. jūlijā Rīgā tiek rīkots arī Junior-PLEIF jeb Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forums jauniešiem, kura uzmanības centrā būs izglītības, karjeras un uzņēmējdarbības iespējas Latvijā.

Reģistrēšanās dalībai forumā būs iespējama no šīs nedēļas. Plašāka informācija par forumu un Pasaules latviešu mentoru programmu būs pieejama mājas lapā: www.ieguldilatvija.lv vai arī rakstot uz adresi: forums@ieguldilatvija.lv.