Baltijas ceļš. LTV un Nacionālais vēstures muzejs aicina dalīties ar fotomirkļiem no Baltijas ceļa

06.08.2019
Atminoties Baltijas ceļa 30. gadadienu, Latvijas Televīzija kopā ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju aicina ikvienu pārmeklēt tā laika bilžu krājumus, uzrunāt radus, draugus un zināmos fotogrāfus, kuru albumos varētu būt fotogrāfijas no Baltijas ceļa norises, un tās augšuplādēt muzeja izveidotajā vietnē “Gadsimta albums”, informēja LTV.

23. augustā apritēs tieši 30 gadi kopš vērienīgās nevardarbīgās pretošanās akcijas “Baltijas ceļš” norises. Aptuveni divi miljoni cilvēku sadevās rokās, lai parādītu pasaulei Baltijas tautu vienotību prasībā pēc savu valstu neatkarības.

Liecības par Latvijas vēsturi glabājas ne vien muzeju arhīvos, bet arī ģimeņu arhīvos. Fotomateriālu no Baltijas ceļa norises nav daudz, tomēr tie ir ārkārtīgi svarīgi. Tas bija tautas vienotības un pašapziņas apliecinājums, kas jāatceras un jāgodina, lai saglabātu atmiņas un pierādījumus par latviešu, igauņu un lietuviešu tautu spēku.

1989. gada 23. augustā desmitiem tūkstošu cilvēku Latvijā, Lietuvā un Igaunijā sniedza viens otram rokas, lai izveidotu 600 kilometru garu Baltijas ceļu, pieminot 1939. gada Molotova-Rībentropa noziedzīgo vienošanos par Baltijas valstu sadalīšanu un stiprinot viens otru cīņā par neatkarības atgūšanu. 2009. gadā Baltijas ceļš tika iekļauts UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā – tas bija apliecinājums notikuma nozīmīgumam pasaules mērogā.

Latvijas Televīzija fotogrāfiju iesūtīšanas akciju īsteno kā daļu no kampaņas par godu Baltijas ceļa 30. gadadienai. Muzejam iesūtītās fotogrāfijas tiks izmantotas LTV svētku programmas noformējumā un, lai Baltijas ceļa stāsti sasniegtu pēc iespējas plašāku auditoriju, ar fotogrāfijām un stāstiem dalīsies LTV konti sociālajos medijos. Akciju atbalsta arī Latvijas Republikas Kultūras ministrijas Simtgades birojs.

Projekts “Gadsimta albums” ir daļa no 68 Latvijas muzeju kopizstādes “Latvijas gadsimts”. Tas veidots kā Latvijas vēstures panorāma attēlos, ko veidojam mēs paši – daloties sava, dzimtas un darbavietas fotoarhīva atradumos. Patlaban “Gadsimta albumam” pievienoti 650 fotoattēli, sākot no 1914. gada un beidzot ar šodienu.

Godinot Baltijas ceļa 30. gadadienu, portālā LSM.lv 22. augustā tiešraidē būs vērojama starptautiskā konference “Baltijas ceļš. Turpinājums”.

Savukārt Latvijas Televīzija 23. augustā plkst. 18.55 LTV1 nodrošinās tiešraidi no svinīgā notikuma Rīgā, Brīvības laukumā, bet plkst. 21.15 pirmizrādi piedzīvos žurnālistu Gundara Rēdera un Oditas Krenbergas dokumentālā filma “700 brīvības kilometri”. Filmas autori izseko Baltijas ceļa maršrutam šodien un dokumentē vēsturiskus stāstus par vērienīgo akciju.