Austrālijas latviešu devums Latvijas 100 gadei

23.12.2016

Tuvojoties gadu mijai, ieskatam piedāvājam PBLA valdes priekšsēža vietnieces un Latviešu apvienības Austrālijā un Jaunzēlandē priekšsēdes Kristīnes Saulītes rakstu par Latvijas valsts simtgades ieskandināšanu Austrālijā šī gada decembrī!

Gandrīz ik dienu varam lasīt Latvijas presē un arī ārpus tās, par sarīkojumiem, kas tiek plānoti Latvijas 100 gades svinību ietvaros. Arī pie mums, tālajā Austrālijā, daudzi tautieši tiešā vai arī netiešā veidā ir jau aktīvi iesaistījušies garajā pasākumu virknē. Tāpat kā mēs esam viena no pirmajām pasaules vietām, kas ieskandina Jauno gadu, tā arī Austrālijas latviešu centri, būs pirmā vieta pasaulē, uz kurieni ceļos Latvijā īpaši austais Latvijas 100 gades karogs. Par karoga Austrālijā ceļojumu un koordināciju rūpējas LAAJ Kultūras nodaļas vadītāja Anita Andersone.

Šogad starp dziesmām, tautas dejām, mākslu, teātri, sportu un izglītību pirmo reizi plašākā veidā būs iespēja dalīties ar savu profesionālo pieredzi. Gadu desmitiem mēs esam spējuši kopt un pilnveidot latviešu tautas kultūru, tomēr, ikvienam no mums ir izcila ikdienas pieredze, vienkārši strādājot savā izvēlētajā profesijā! Ir pienācis tas brīdis, kad kopā sanākot varam izmainīties ar pieredzi, idejām un iegūt jaunus kontaktus. Kā Latvijā to saka, laba iespēja tīkloties (networking)!

Pirmais ārpus Latvijas Pasaules latviešu ekonomijas un inovācijas forums (PLEIF), angļu valodā WLEIF notiks paralēli Austrālijas Latviešu 56. Kultūras dienām tā, lai ikviens var paspēt apmeklēt visus, savus izvēlētos sarīkojumus. Arī Latvijā, tāpat kā pie mums, forums tika rīkots vasarā, tieši ap Dziesmu un Deju svētku laiku. Tas ir arī laiks, kad lielie darbi ir padarīti, bet vasaras brīvdienas vēl īsti nav sākušās.

Pirms pievēršos pašai foruma programmai, vēlos uzvērt divas lietas: 1. Forums notiks angļu valodā; tā, lai visi neatkarīgi, no piederības vai valodas zināšanām, var ņemt aktīvu līdzdalību. 2. Forumā var piedalīties ikviens, kam ir interese! PLEIF norise ir sadalīta divās dienās. Pirmā, 29. decembrī, notiks Rydges, Exhibition ielas konferenču telpās, kur atklāšanas sesijas runātāji būs Latvijas Kultūras ministre Dace Melbārde, politiķis un ES tiesnesis Egils Levits un Ārlietu Ministrijas speciālais vēstnesis diasporas jautājumos Atis Sjanītis. Savukārt šo sesiju vadīs daudziem labi pazīstamā, Melburnā dzimusī latviete, tagad Eiropas Savienības komisijas Tulkošanas centra galvenā vadītāja Valda Liepiņa.

Otrajā dienas sesijā varēsim tuvāk iepazīties ar izciliem Latvijas ražotājiem kā Latvijas Finieris, Groglass, Primekss unNordplay, kā arī vairāk uzzināt par AECOM darbību Baltijā.

Tālāk sekos sesija ar sarunām par kontaktu un atbalstu institūcijām Latvijā, Singapūrā un Austrālijā.

Ar savu bagātīgo pieredzi dalīsies Latvijas tirdzniecības un rūpniecības komitejas (LTRK) pārstāvis Austrālijā un LR Goda Konsuls Dienvidaustrālijā Valdis Tomanis, par Baltiešu tirdzniecības palātu savukārt stāstīs Dāvids Dārziņš. Uzklausīsim arī noderīgus padomus par to, kas ir jāzina, lai sekmīgi ieietu tirgos Āzijā: par Singapūru stāstīs LIAA pārstāvniecības vadītāja Singapūrā Lāsma Līdaka, bet plašāk par Āziju, Austrāliju un Jaunzēlandi informēs Dienvidaustrumu Āzijas nāciju asociācijas (ASEAN) uzņēmēju padomes Viceprezidents Pīters Makkena (Peter McKenna).

Protams, neiztiksim arī bez tādiem praktiskas informācijas jautājumiem, ko nozīmē uzsākt uzņēmumu Latvijā, kas būtu jāzina ikvienam ieguldītājam. Par šo tēmu runās advokātu firmas Rīgā Spīgulis un Kukainis partneris Matīss Kukainis.

Dienas izskaņā uzklausīsim dažu Austrālijā dzimušo latviešu profesionālo pieredzi par to, ko nozīmē darboties gan pie mums, gan arī Āzijā. Būs iespēja arī vairāk uzzināt par latvieti – vīndari, kura ar vīru dzīvo un strādā Adelaides kalnos.

Savukārt otrajā dienā visiem dalībniekiem būs iespēja apmeklēt Yarra Valley ieleju, kas sadarbojoties reģiona valdībai un privātajiem uzņēmējiem ir nodrošinājusi ielejas atpazīstamību pasaulē, padarot to par iecienītu tūrisma galamērķi viesiem no dažādām pasaules valstīm. Šī ir pieredze, kurā būtu vērts ieklausīties arī Latvijā, cenšoties veicināt tūrismu un Latvijas ekoloģisko produktu atpazīstamību un popularitāti pasaulē.

Noslēgumā aicinu ikvienu nepalaist garām šo vienreizējo, pirmo šāda veida iespēju tepat Melburnā, Austrālijā! Pārrunas būs īpaši laicīgas un interesantas! Pastāstiet un arī aiciniet reģistrēties savus draugus un paziņas!

Kristīne Saulīte
PLEIF Austrālijā koordinatore