ASV vēstniece atvadās no Latvijas

27.06.2019

Godināsim tos, kuri rīkojās pareizi vakar un šodien; ne tādēļ, kas tas ir viegli, bet gan tādēļ, kas tas ir grūti, teica ASV ASV vēstniece Nensija Bikofa Petita, ASV 243. neatkarības pasludināšanas gadskārtas svinībās Rīgas Dzelzceļa muzejā, 26. jūnijā. Pasākumā bija pulcējušies diplomātiskā korpusa pārstāvji, Latvijas politiķi un Saeimas deputāti. PBLA priekšsēde Kristīne Saulīte un izpilddirektors Raits Eglītis bija aicināto viesu vidū.
Uzrunājot klātesošos, N. Pettit, kurai šī bija pēdējā uzruna vēstnieces statusā, uzteica izcilo sadarbību starp abām valstīm kā drošības tā arī izglītības un kultūras lietās. Viņa teica, ka ir lepna svinēt Amerikas Savienoto Valstu un Latvijas draudzību.

Vēstniece pieskārās svarīgākajiem punktiem ASV un Latvijas attiecību vēsturē, uzsverot, ka Latvijas valstij nebija viegli iegūt brīvību, un Savienotās valstis bija priecīgas, ka varēja atbalstīt Latviju okupācijas grūtākajās dienās. Šodien, kad dzīvojam daudz labākos laikos, Amerikas Savienotās Valstis joprojām atbalsta Latviju ar tikpat lielu apņēmību un atceras Latvijas neatkarības atgūšanu un Baltijas ceļu pirms 30 gadiem. “Kad vairāk nekā divi miljoni cilvēku pirms 30 gadiem sadevās rokās, lai izveidotu simbolisku cilvēku ķēdi Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, viņi pierādīja pasaulei, ka nekas nav neiespējams,”teica vēstniece. “Jūs to darījāt, nevis tāpēc, ka tas bija viegli, bet gan tāpēc, ka vēlējāties, lai jūsu bērni aug brīvā valstī.”

N. Petita teica, ka lepojas daudzajām programmām un iniciatīvām, ko ASV vēstniecība atbalsta – plašā sadarbība drošības jomā starp mūsu valstu militārpersonām, tai skaitā ar Mičiganas Nacionālo gvardi, vēstniecības centieni popularizēt uzņēmējdarbību Latvijas skolēnu vidū, un programmas, kas atbalsta veiksmīgas pilsoniskās sabiedrības veidošanos Latvijā, stiprinot nevalstiskās organizācijas. Katru gadu vairāki desmiti latviešu jaunieši dodas apmaiņas programmās uz ASV, lai studētu Amerikas universitātēs, dzīvotu amerikāņu ģimenēs un iegūtu draugus un biznesa kontaktus, kas vēl vairāk satuvinātu mūsu valstis.
“Kad es ierados Latvijā pirms četriem gadiem, es nevarēju iedomāties tos sasniegumus, kas pa šo laiku ir panākti mūsu abu valstu attiecībās. Šodien NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupā dien deviņas valstis. ASV spēki turpina sniegt Latvijai atbalstu pastāvīgās spēku rotācijās, ieskaitot Blackhawk helikopterus Lielvārdē,” teica vēstniece. Viņa atstās Latviju šovasar un plāno pensionēties no ASV diplomātiskā dienesta gaitām. (PBLA pārstāvniecība)