PBLA vēstule Krievijas Federācijas vēstniekam Latvijā

19.06.2020

2020. gada 19. jūnijā
Jevgēņijam Lukjanovam
Krievijas Federācijas ārkārtējam un pilnvarotajam vēstniekam Latvijas Republikā
Antonijas ielā 2
Rīgā, LV-1010

Godātais vēstnieka kungs,

Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) valdes un dalīborganizāciju vārdā rakstu, lai izteiktu sašutumu un protestu par Jūsu pārstāvētās valsts vadības un Krievijas domes mēģinājumiem sagrozīt vēstures faktus un centieniem panākt atzīt par spēkā neesošu PSRS Tautas deputātu kongresa lēmumu, kurā nosodīts Molotova-Ribentropa pakta slepenais protokols par ietekmes sfēru sadalīšanu Eiropā pēc Otrā pasaules kara.

PBLA valde pievienojas Latvijas, Lietuvas un Igaunijas Ārlietu ministriju šī gada 18. jūnijā paustajai pozīcijai, ka Baltijas valstu valdības kategoriski noraida Krievijas mēģinājumu attaisnot divu 20. gadsimta totalitāro režīmu – staļinisma un nacisma pastrādātos asiņainos noziegumus.

PBLA uzskata, ka Molotova-Ribentropa pakts un tā slepenie protokoli bija par pamatu pasaules sadalīšanai starp diviem totalitārajiem režīmiem un pavēra ceļu Otrajam pasaules karam. PBLA uzsver, ka tas ir starptautiski atzīts fakts un tā izraisītās Padomju okupācijas rezultātā desmitiem tūkstošu Baltijas un simtiem tūkstošu Eiropas valstu iedzīvotāji vairāk nekā 50 gadus bija spiesti dzīvot PSRS okupētajās teritorijās un paciest visas okupācijas režīma sekas.

PBLA arī kritiski vērtē Krievijas valsts prezidenta Vladimira Putina publicēto rakstu ASV izdevumā The National Interest, kurā viņš aizstāv Padomju Savienības lomu Otrajā pasaules karā un Baltijas valstu okupāciju, kā arī asi uzbrūk Polijai. https://nationalinterest.org/feature/vladimir-putin-real-lessons-75th-anniversary-world-war-ii-162982. Mēs uzskatām šo rakstu, kā mēģinājumu izmantot Otrā pasaules karā beigu 75. gadskārtu, lai pasniegtu vēsturi jūsu valstij izdevīgā gaismā.

PBLA pārstāv simtiem tūkstošus latviešus visā pasaulē, kuru dzīves ir izjaucis un ietekmējis Otrais pasaules karš. Mēs aicinām Krieviju beidzot atzīt visas šī kara traģiskās un politiskās sekas un necensties pārrakstīt pasaules vēsturi!

Kristīne Saulīte
PBLA priekšsēde