PBLA vadība tiekas ar ASV vēstnieku Latvijā

29.03.2022

Piektdien, 25. martā Pasaules brīvo latviešu apvienības un Amerikas latviešu apvienības vadītāji tikās uz sarunu ar ASV vēstnieku Latvijā John Carwile, lai pārrunātu kara gaitu Ukrainā un pasaules latviešu atbalstu ukraiņu tautai. Tikšanās dalībnieki pārrunāja arī ASV lomu Latvijas un Baltijas valstu drošības stiprināšanā, ekonomisko sadarbību, enerģētikas drošības jautājumus un iespējamo PBLA iesaisti jūnijā plānotajā Trīsjūru iniciatīvas ekonomiskajā forumā Rīgā.

PBLA pārstāvēja priekšsēdis Pēteris Blumbergs, kurš pieslēdzās sarunai attālināti no Vašingtonas, un izpilddirektors Raits Eglītis, kurš kopā ar ALAs priekšsēdi Mārtiņu Andersonu bija ieradušies vizītē ASV vēstniecībā klātienē.

ASV vēstnieks J. Carwile uzsvēra savas valsts lielo lomu palīdzībā Ukrainai un vienotību, kas valda visu sabiedroto starpā, bet par Baltijas valstu drošību teica, ka ASV “izrāda visstingrākos solidaritātes un atbalsta apliecinājumus” Latvijai, Lietuvai, Igaunijai un Polijai tik īsā laikā izvietojot šeit tik nozīmīgu skaitu ASV bruņoto spēku vienības un tehniku. Par to, kas notiks tālāk lems NATO. Plāni tiek izstrādāti, gatavojoties nākamajai NATO valstu vadītāju tikšanās reizei, kas plānota Madridē jūnija mēnesī.

Pēteris Blumbergs informēja vēstnieku par PBLA dalīborganizāciju politisko darbu mītnes zemēs, atbalstot Ukrainas cīņu par savas valsts neatkarību. Savukārt Mārtiņš Andersons pastāstīja par vairākām ASV likumdevēju iniciatīvām Ukrainas atbalstam, kas tiek gatavotas ASV kongresā.

Tautsaimniecības jomā, tikšanās dalībnieki pārrunāja dažādus pēckara ekonomiskās virzības plānus, tai skaitā to, kā ASV palīdzēs Eiropai un Latvijai pārvarēt enerģētisko atkarību no Krievijas, un Latvijas ekonomikas ainu jaunajos apstākļos, kad sankciju rezultātā tiek pārrautas biznesa saites ar agresorvalsti. Tika pārrunāti arī iespējamie plāni 10. Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumam 2023. gada vasarā, kas tiek plānots paralēli Vispārējiem Dziesmu un deju svētkiem Latvijā.

Sarunā tika pieminēta arī ASV un Latvijas diplomātisko attiecību simtgade, kas apritēs šovasar 28. jūlijā. Tiek plānoti pasākumi Vašingtonā un Rīgā, diemžēl plānošanu ietekmē COVID un kara darbība Ukrainā.

Noslēgumā vēstnieks Carwile izteica atzinību PBLA un tās dalīborganizāciju darbam, palīdzot Ukrainai  un atbalstot Latvijas politisko un ekonomisko mērķu sasniegšanu. Viņš pauda cerību, ka 9. maijs Rīgā un Latvijā paies mierīgi bez nevajadzīgiem saasinājumiem Latvijas etnisko grupu starpā.

(PBLA pārstāvniecība)