PBLA piedalās Baltijas ceļam 30 veltītajā konferencē

23.08.2019

Konference notika Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un tajā uzrunas teica, gan Valsts prezidents Egils Levits, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kultūras ministrs Nauris Puntulis, kā arī bijušais Zviedrijas premjerministrs Carl Bildt. Baltijas ceļš sāka drupināt dzelzs priekškaru, pauda Valsts prezidents Egils Levits ceturtdien notiekošajā starptautiskajā konferencē Baltijas ceļš. Turpinājums. “Baltijas ceļš bija politiska inovācija, kas iepriekš nebija mēģināta. Tās rezultātā mēs šodien atrodamies šeit, konferencē, brīvā un neatkarīgā Latvijā,” uzrunājot klātesošos, teica Egils Levits.

Kultūras ministrs uzsvēra: “1939. gada 23. augustā divas lielvaras izlēma Baltijas valstu likteni. Turpmākie 50 gadi Baltijas tautām kļuva par represiju, ciešanu un pazemojumu laiku ar ierobežotām iespējām pašiem veidot savu vēsturi. 1989. gada 23. augustā divi miljoni Baltijas valstu iedzīvotāju vienojās līdz šim pasaules vēsturē nepieredzētā akcijā – Baltijas ceļš, kas caurvija un savienoja Latviju, Lietuvu, Igauniju,” pastāstīja Puntulis.
Tāpat ministrs sacīja, ka daudziem cilvēkiem Baltijas ceļš bija arī ļoti personiska robežlīnija. Cilvēki sāka saprast personiskās izvēles un līdzdalības nozīmīgumu.
“Tajā politiski un emocionāli tik intensīvajā laikā daudzi cilvēki spēka gados pirmo reizi noticēja, ka viņu balss, viņu līdzdalība var kaut ko ietekmēt, noticēja, ka ir iespējama neatkarīga, demokrātiska Latvijas valsts ar saviem mērķiem un ideāliem,” teica Puntulis.

Zviedrijas bijušais premjers teica īstu valstsvīra cienīgu uzrunu. “Baltijas ceļš parāda ideju, vērtību un miermīlīgu demonstrāciju spēku – cik spēcīga ir ietekme tam, kad valstis strādā kopā. Kad tā ir tikai viena valsts pret otru valsti, tad viņas ir viegli sarīdīt. Bet, kad ir vairākas valstis, kas miermīlīgi sastrādājas kopā, balstoties uz vienotām idejām un principiem, tad tas ir ļoti liels spēks. Arī mūsdienās,” uzsvēra Bildt, runājot par to, ko no Baltijas ceļa varētu mācīties mūsdienās. Bildt uzskata, ka Baltijas ceļš ir iespaidīgs piemērs, kā stāties pretī pat vissmagākajiem izaicinājumiem. “Mēs to nekad nevarēsim paveikt vieni. Mēs to varam izdarīt tikai kopā, balstoties uz idejām un principiem.” Viņš arī izteica brīdinājumu, ka pasaulē pie debesīm sāk sabiezēt draudīgi mākoņi. un demokrātiskajai pasaulei jābūt gatavai stāties pretim gan zināmajam, gan nezināmajam ļaunumam. Tomēr Bildt uzsvēra , ka vēstures notikumi virzās pareizā virzienā un eventuāli demokrātiskie spēki uzvarēs. (PBLA pārstāvniecība, LETA, Diena)