PBLA piedalās atbalsta akcijā Baltkrievijai

25.08.2020

Lai paustu atbalstu Baltkrievijas tautas brīvības centieniem un solidarizētos ar cilvēkiem, kas 23. augustā pieminēja Baltijas ceļa 31. gadadienu arī PBLA pārstāvji piedalījās akcijā, ko Rīgā rīkoja Latvijas Tautas frontes muzeja pārstāvji un citi sabiedriski politiski aktīvi ļaudis. Akcijas ideja bija izveidot cilvēku ķēdi no Brīvības pieminekļa līdz pat Tautas frontes muzejam Vecrīgā un no rokas rokā padot Baltkrievijas un Latvijas balti sarkanos karogus visā ķēdes garumā.

Pasākumā piedalījās arī Valsts prezidents Egils Levits, kurš simboliski iestājās ķēdē pie Brīvības pieminekļa un vēlāk nostaigāja visu tās garumu, sasveicinoties un pateicoties akcijas dalībniekiem par atbalstu.

“Es pats pirms 31 gada piedalījos Baltijas ceļā, un mēs toreiz labi apzinājāmies un sapratām, ko nozīmēja atbalsts ārpus Latvijas mūsu neatkarības un demokrātijas kustībai. Es domāju, ka tas ir mūsu pienākums kā pilsoniskai un brīvai sabiedrībai atbalstīt arī Baltkrievijas tautas prasības pēc neatkarīgas, brīvas un demokrātiskas Baltkrievijas. Mūsu kustība tolaik uzvarēja, un mēs ceram, ka arī Baltkrievijas demokrātiskā kustība sasniegs savus mērķus,” intervijā Latvijas sabiedriskajiem medijiem sacīja Valsts prezidents.

Akcijā piedalījās arī bijušie Tautas frontes vadītāji un aktīvisti Romualds Ražuks, Sarmīte Ēlerte un Sandra Kalniete, kā arī vairāki politiķi, tai skaitā ministrs Juris Pūce, Saeimas deputāti Ojārs Kalniņš, Vita Anda Tērauda, Daniels Pavļuts un citi. Bija pamanāmi arī Rīgas mēra amata tīkotāji Mārtiņš Staķis un Oļegs Burovs. Uz akciju bija ieradušies dažāda gadagājuma cilvēki – gan jauni, gan veci, ar bērniem un bez bērniem. Valdīja patriotisks noskaņojums, daudziem rokās ir Baltijas valstu un arī Baltkrievijas opozīcijas karogi. Cilvēki bija tērpušies balti sarkanās drēbēs, un jaunieši baltos tērpos bija izveidojuši karogu goda sardzi pie Brīvības pieminekļa.

PBLA jau aizvadītajā nedēļā publicēja paziņojumu, kurā nosodīja Baltkrievijas režīma vardarbīgo protestu apspiešanu, kā arī nosūtīja vēstuli Baltkrievijas vēstniekam Rīgā, protestējot pret policijas vardarbību Minskā un citās Baltkrievijas pilsētās. PBLA arī aicināja Latvijas valdību stingrāk nostāties pret Lukašenko režīmu starptautiskajā vidē.

“PBLA aicina Latvijas valsti noteiktāk atbalstīt demokrātisko opozīciju Baltkrievijā, morāli un, iespēju robežās, materiāli, kā arī aicināt mūsu sabiedrotās valstis darīt to pašu. Uzskatām, ka Latvijai jābūt drosmīgai un nelokāmai demokrātisko principu paudējai un aizstāvētājai starptautiskajā vidē, jo tikai tā mēs nostāsimies “vēstures pareizajā pusē” un iegūsim cieņu un pateicību Baltkrievijas tautas acīs. Mēs ticam, ka Lukašenko režīms Baltkrievijā drīz būs vēsturē, līdzīgi kā Janukoviča režīms Ukrainā, un Latvija varēs veidot nākotnes ekonomiskās un politiskās attiecības ar demokrātisku un draudzīgu kaimiņvalsti,” teikts PBLA 14. augusta vēstulē premjerministram Krišjānim Kariņam un ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam.

“PBLA, pārstāvot tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju ārvalstīs, aicina Baltkrievijas Republikas valdību un prezidentu nekavējoties apturēt vardarbību pret savas valsts iedzīvotājiem, tiem, kas domā savādāk un vēlas citādu valsts attīstības ceļu nekā pašreizējā valsts vadība. Mēs lūdzam jūsu valsti respektēt vispārējās cilvēktiesības, kā arī vārda un preses brīvību,” teikts PBLA vēstulē Baltkrievijas vēstniekam Latvijā Vasilijam Markovičam.

Nedēļas nogalē atbalsta akcijas Baltkrievijai norisinājās arī citās Latvijas un Lietuvas vietās. Latvijas un Baltkrievijas pierobežas ciematā Piedrujā svētdien notika mītiņš Baltkrievijas tautas demokrātisko centienu atbalstam. Kopīgam mītiņam pulcējas gan solidaritātes gājiena gar Baltkrievijas robežu dalībnieki, gan arī citi akcijas atbalstītāji. Bet Lietuvā tūkstošiem cilvēku pulcējās akcijā “Brīvības ceļš”, veidojot cilvēku ķēdi no Viļņas līdz Baltkrievijas robežai, tādējādi paužot atbalstu baltkrieviem cīņā par jaunām prezidenta vēlēšanām. Akcijā piedalījās arī Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.

(PBLA pārstāvniecība, LSM.lv un president.lv. Foto: PBLA)