PBLA nosūta vēstuli Latvijas un Baltkrievijas valstu valdībām

14.08.2020

Krišjānim Kariņam
Latvijas Republikas Ministru prezidentam

Edgaram Rinkēvičam
Latvijas Republikas ārlietu ministram

 

Godātie Ministru prezidenta un ārlietu ministra kungi! 

Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) valdes un dalīborganizāciju vārdā rakstu jums, lai paustu mūsu bažas par notikumu attīstību Baltkrievijā un vardarbību, kādu prezidenta Lukašenko valdība lieto pret protestētājiem, valsts iedzīvotājiem un preses pārstāvjiem.

PBLA rūp arī Latvijas valdības nostāja attiecībā pret Baltkrieviju kā valsti un tajā valdošo  režīmu, kas pēc nedemokrātiskām vēlēšanām vardarbīgi vēršas pret savu tautu. PBLA valdes vārdā aicinu Latvijas Republikas valdību un Ārlietu ministriju stingri vērsties pret prezidenta A. Lukašenko režīmu un tā vardarbīgās nostājas īstenotājiem, skaidri un noteikti paust Latvijas valsts un iedzīvotāju nosodījumu notiekošajam mūsu kaimiņvalstī. Mēs nedrīkstam stāvēt malā un klusēt ekonomisku vai politisku apsvērumu dēļ!

PBLA valde atzinīgi novērtē Latvijas, Lietuvas, Polijas un Vācijas ārlietu dienestu centienus palīdzēt nostabilizēt situāciju Baltkrievijā, bet mēs aicinām Latviju ieņemt stingru pozīciju sankciju jautājumā gan pret prezidenta Lukašenko režīma pārstāvjiem, gan pret Lukašenko vadīto militāri rūpniecisko sektoru un paust savu nostāju Eiropas Savienības vadītāju un ārlietu ministru sanāksmēs.

PBLA aicina Latvijas valsti noteiktāk atbalstīt demokrātisko opozīciju Baltkrievijā, morāli un, iespēju robežās, materiāli, kā arī aicināt mūsu sabiedrotās valstis darīt to pašu. Uzskatām, ka Latvijai jābūt drosmīgai un neļodzīgai demokrātisko principu paudējai un aizstāvētājai starptautiskajā vidē, jo tikai tā mēs nostāsimies “vēstures pareizajā pusē” un iegūsim cieņu un pateicību Baltkrievijas tautas acīs. Mēs ticam, ka Lukašenko režīms Baltkrievijā drīz būs vēsturē, līdzīgi kā Janukoviča režīms Ukrainā, un Latvija varēs veidot nākotnes ekonomiskās un politiskās attiecības ar demokrātisku un draudzīgu kaimiņvalsti.

Patiesā cieņā,

Kristīne Saulīte
PBLA priekšsēde

 

Vasilijam Mihaila d. Markovičam
Baltkrievijas Republikas vēstniekam Latvijas Republikā

 

Godātais vēstnieka kungs,

Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) valdes un dalīborganizāciju vārdā rakstu, lai izteiktu Latvijas diasporas centrālo organizāciju bažas un neizpratni par Jūsu pārstāvētās valsts vadības un Valsts prezidenta Aleksandra Lukašenko rīcību, vardarbīgi vēršoties pret demonstrētājiem, mierīgajiem iedzīvotājiem un preses pārstāvjiem pēc Baltkrievijā notikušajām prezidenta vēlēšanām.

PBLA, pārstāvot tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju ārvalstīs, aicina Baltkrievijas Republikas valdību un prezidentu nekavējoties apturēt vardarbību pret savas valsts iedzīvotājiem, tiem, kas domā savādāk un vēlas citādu valsts attīstības ceļu nekā pašreizējā valsts vadība. Mēs lūdzam jūsu valsti respektēt vispārējās cilvēktiesības, kā arī vārda un preses brīvību.

PBLA valde atzinīgi novērtē Latvijas, Lietuvas, Polijas un Vācijas ārlietu dienestu centienus palīdzēt nostabilizēt situāciju Baltkrievijā un mēs aicinām Baltkrievijas vadību ieklausīties starptautiskās sabiedrības balsī!

PBLA ļoti vēlas, lai starp Latvijas un Baltkrievijas Republikām saglabājas labas politiskas un ekonomiskas attiecības. Tomēr, ja Valsts prezidents A. Lukašenko neapturēs vardarbību, mēs aicināsim Latviju un tās sabiedrotās valstis rietumu pasaulē ieņemt stingru pozīciju sankciju jautājumā gan pret Valsts prezidenta un valdības pārstāvjiem, gan pret Baltkrievijas militāri rūpniecisko sektoru.

PBLA patiesi vēlas redzēt Baltkrieviju kā demokrātisku un draudzīgu Latvijas kaimiņvalsti! Jūs varat veidot valsti labāku, ja ļausit arī citādi domājošiem piedalīties valsts nākotnes veidošanas procesos.

Ar cieņu,

Kristīne Saulīte
PBLA priekšsēde