PBLA nosūta vēstuli CVK, aicinot skaidrot situāciju ar pasta balsojumiem

03.10.2022

Ļoti cienījamai

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājai

Kristīnei Bērziņas kundzei

Ļoti cienījamā Bērziņas kundze,

saskaņā ar 14. Saeimas vēlēšanu aktivitātes rādītājiem ārzemēs nobalsojuši 26 146 balsstiesīgie Latvijas pilsoņi, bet par derīgām atzītas 24 872 vēlēšanu zīmes. Pasaules Brīvo latviešu apvienība (PBLA) vērš uzmanību, ka no 3287 pasta balsojumiem par nederīgiem atzīti 1069 jeb 33,5% no kopējā pasta balsojumu skaita.

Salīdzinot ar 13. Saeimas vēlēšanām, kad pa pastu izvēlējās balsot 431 balsstiesīgais ārpus Latvijas, 14. Saeimas vēlēšanās interese balsot pa pastu ir ievērojami lielāka sakarā ar elektroniskā vēlētāju reģistra ieviešanu un izmaiņām pasta balsošanas procesā. Tomēr PBLA dara bažīgu lielais skaits pasta balsojumu 14. Saeimas vēlēšanās, kas atzīti par nederīgiem. PBLA skatījumā ir satraucoši, ka par nederīgiem tiek atzīti 33,5% pasta balsojumu, kas varētu liecināt par problēmām jaunajā pasta balsošanas procesā. PBLA lūdz Centrālo vēlēšanu komisiju skaidrot, kādi ir iemesli, kādēļ tik daudz pasta balsojumu ārzemēs ir atzīti par nederīgiem. PBLA arī aicina veikt uzlabojumus pasta balsošanas procesā, lai novērstu šādas situācijas atkārtošanos 15. Saeimas vēlēšanās.

PBLA vēlas informēt, ka vairāki balsstiesīgie Latvijas pilsoņi ārzemēs, kas izvēlējušies balsot pa pastu, norāda, ka netiek saņemts apstiprinājums par to, ka pasta balsojums ir saņemts pasta balsošanas iecirknī. To, vai pasta balsojums ir saņemts un derīgs, var noskaidrot tikai mēneša laikā pēc vēlēšanām, kā rezultātā balsstiesīgajam nav iespējams nobalsot klātienē vēlēšanu iecirknī, ja kādu iemeslu dēļ pasta balsojums nav saņemts vai atzīts par nederīgu.

Laipni lūdzam atbildi sniegt nedēļas laikā,

patiesā cieņā –

Pēteris Blumbergs

PBLA priekšsēdis

 

Vēstules kopija nosūtīta Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas Speciālo uzdevumu vēstniecei diasporas jautājumos Elitai Gaveles kundzei