PBLA kategoriski nosoda Krievijas armijas kara noziegumus Ukrainā

14.04.2022

Pasaules latviešiem aizvadot Kluso nedēļu – svēto laiku mieram un pārdomām – mēs domās pieminam arī Krievijas izraisītā kara Ukrainā upurus un esam kopā ar ukraiņu tautu tās cīņā un ciešanās. Ir pagājuši gandrīz divi mēneši, kopš Krievijas prezidents Vladimirs Putins deva pavēli saviem bruņotajiem spēkiem iebrukt Ukrainā. Šajā laikā, neskatoties uz Ukrainas bruņoto spēku un zemessardzes sīvo cīņu un iedzīvotāju varonīgo pretestību okupantiem, Krievijas armijas karavīri ir iznīcinājuši pilsētas, nogalinājuši tūkstošiem karavīru, mierīgo iedzīvotāju un bērnu, spīdzinājuši gūstekņus, izvarojuši sievietes, faktiski veicot kara noziegumus un genocīdu pret Ukrainas tautu. Aviācijas uzlidojumos un artilērijas ugunī ir iznīcināta Ukrainas infrastruktūra un nodarīti zaudējumi simtiem miljardu eiro vērtībā.

Pasaules brīvo latviešu apvienība, tās pārstāvētās organizācijas un tautieši pasaulē kategoriski nosoda Krievijas nežēlīgo karu un vardarbību pret suverēno kaimiņzemi Ukrainu. Mēs nosodām kara noziegumus un aicinām Starptautisko krimināltiesu un citas Eiropas institūcijas izmeklēt Krievijas vadības un tās armijas virsnieku rīcību un lēmumus. PBLA aicina starptautiskās organizācijas un sabiedrību darīt visu iespējamo, lai sauktu Krievijas vadošās amatpersonas pie atbildības par šīm zvērībām. PBLA atzinīgi novērtē Valsts prezidenta Egila Levita iniciatīvu Latvijai piedalīties pierādījumu vākšanā un lietu sagatavošanā Starptautiskajai krimināltiesai Krievijas kara noziegumu izvērtēšanai.

PBLA pauž gandarījumu par ANO Ģenerālās asamblejas balsojumu izslēgt Krieviju no tās Cilvēktiesību padomes. Uzskatām, ka Krievija būtu jāizslēdz arī no ANO Drošības padomes. Krievija nedrīkst apzināti paralizēt šīs vispasaules organizācijas darbu savas īstenotās agresijas piesegšanai.

PBLA atzinīgi novērtē Eiropas Savienības pausto gatavību uzņemt Ukrainu tās dalībvalstu saimē. Mēs aicinām ES pastiprināt sankcijas pret Krieviju, panākot, ka visas tās dalībvalstis pilnībā atsakās no agresorvalsts naftas un gāzes. PBLA aicina Latvijas valdību panākt mūsu valsts neatkarību no Krievijas fosilajiem kurināmajiem.

Pasaule seko līdzi notikumiem Ukrainā un Krievijas armijas pastrādātie noziegumi netiks aizmirsti un nepaliks nesodīti. Šajā Lieldienu laikā paturēsim Ukrainu un tās varonīgo tautu savās domās un lūgšanās!

PBLA valdes vārdā
Pēteris Blumbergs,
priekšsēdis