Pasaules brīvo latviešu apvienības valde apstiprinājusi Amerikas latviešu sabiedrisko darbinieku, diriģentu, mūziķi un pedagogu Andreju Jansonu 2019. gada PBLA balvai. PBLA balva Andrejam Jansonam ir piešķirta par mūža ieguldījumu ASV latviešu sabiedrības darbā un Latvijas vārda nešanu pasaulē ar mūziku, tās radīšanu un atskaņošanu

Amerikas latviešu sabiedrībā Andreja Jansona vārds ir labi pazīstams – viņa dedzīgums, neatlaidība, daudzu gadu garumā popularizējot latviešu mūziku abās okeāna pusēs, ir apbrīnas vērti. Paralēli savam maizes darbam, Andrejs Jansons milzīgu savas dzīves daļu veltījis, sargājot un uzturot latviešu mūzikas vērtības gan trimdā, gan Latvijā.  Viņš bijis viens no tradīcijām bagātā Ņujorkas latviešu kora dibinātājiem un ilgstoši tā diriģents. Kopā ar Latvijas māksliniekiem koris ierakstījis vairākus latviešu mūzikas kompaktdiskus, kas saņēmuši atzinīgu vērtējumu gan Amerikā, gan Latvijā.

Andrejs Jansons vienmēr bijis arī latviešu tautas mūzikas entuziasts, ceļot gaismā  un uzturot kokles spēles tradīcijas trimdā. Latviešu publikai Andrejs Jansons vispirms kļuva pazīstams kā Ņujorkas kokļu un dziedātāju ansambļa vadītājs.  Ansamblis sarīkojis neskaitāmus koncertus, turnejas, ierakstījis vairākus mūzikas diskus. Ansambļa pieredze apkopota divās grāmatās, Andrejs par kokles spēles apmācību stāstījis vairākās lekcijās, etnomūzikas konferencēs un zinātniskos darbos.

Tuvojoties Latvijas neatkarībai, Jansons palīdzējis noorganizēt ASV koncertturnejas daudziem Latvijas māksliniekiem un kopām. Viņa vadībā latviešu skolās ASV un Latvijā iestudētas muzikālas izrādes, kas ļāvušas ārzemēs dzimušajiem bērniem un jauniešiem papildināt savas latviešu valodas zināšanas un kļuvušas par pamatu draudzībai starp latviešu izcelsmes bērniem un jauniešiem pasaulē.

Jau astoņdesmito gadu beigās sākas Andreja Jansona biežie ceļojumi uz Latviju, kur viņš dedzīgi iestājies par latviešu operu un skaņdarbu popularizēšanu, vadot operas iestudējumu un organizējot tautas mūzikas koncertus.

Andrejs Jansons dzimis 1938.gada 2. oktobrī Rīgā. Otrā pasaules kara beigās ar vecākiem devās bēgļu gaitās uz Vāciju. 1949. gadā ģimene no Eslingenas emigrēja uz ASV. Pirmo muzikālo izglītību viņš ieguva Virdžīnijas štata Norfolkas pilsētas vidusskolā, kur apguva obojas spēli. Šim instrumentam Andrejs palicis uzticīgs daudzus turpmākos gadus, turpinot izglītību Džuljarda mūzikas skolā. Kā Itālijas valdības stipendiāts viņš zināšanas obojas spēlē papildinājis arī Venēcijā, Itālijas Valsts konservatorijā.

1973. gadā Andrejs iegūst grādu diriģēšanā Manhetenas Mūzikas skolā, 1986. gadā Rutgera universitātē – mākslas zinātņu doktora grādu kompozīcijas specialitātē. Andrejs Jansons uzrakstījis ap 50 kora un solo dziesmu, tautas dziesmu un deju apdares, ka arī kamermūziku, baleta, oratoriju un operu instrumentācijas.  Plašu ievērību ieguvušas viņa sarakstītās un iestudētās dziesmu spēles, kas kuplinājušas latviešu dziesmu svētkus ārzemēs un iepriecinājušas publiku Latvijā un ASV.

Būdams viens no izcilā Ņujorkas latviešu kora dibinātājiem, Jansons ir bijis arī latviešu Dziesmu svētku virsdiriģents Rīgā, Visbijā, Sanfrancisko, Sietlā, Toronto, Klīvlandē, Milvokos, Indianapolē un Baltimorā. Jau kopš 1987. gada viņš diriģējis arī vairākus operu iestudējumus Latvijas Nacionālajā operā („Uguns un Nakts” un „Rigoletto”). 2011. gadā Andreja Jansona vadībā notika slavenākā trimdas komponista Bruno Skultes operas “Vilkaču mantiniece” pasaules pirmizrāde.

Andrejs Jansons ir arī izcils pedagogs. Viņa vadībā latviešu vasaras skolu bērni Garezerā, Katskiļos un Latvijā iestudējuši izrādes un mūziklus, papildinot ne vien savas latviešu valodas zināšanas, bet mācoties sadarboties skaista mērķa sasniegšanai.

PBLA  valde  augstu novērtē Andreja Jansona devumu ASV latviešu kultūras saglabāšanā un popularizēšanā un uzskata, ka viņš godam pelnījis augsto apbalvojumu – PBLA balvu.

PBLA pārstāvniecība
Foto: Jānis Saliņš, F64