PBLA atbalsta Augstākās Izglītības pārvaldes maiņas

04.02.2020

PBLA atbalsta augstākās izglītības pārvaldes modeļa maiņu; pievienojas augošai sabiedrisko organizāciju saimei, kas to pieprasa

Rīgā, 2020. gada 6. februārī

Domājot par Latvijas izaugsmi, ekonomisko attīstību, jaunās paaudzes un visas valsts spēju nākotnē  konkurēt starptautiskajos tirgos visas pasaulēs mērogā, mums ir jāceļ augstākās izglītības kvalitāte Latvijā. Tādēļ Pasaules brīvo latviešu apvienība (PBLA) atbalsta Izglītības un zinātnes ministrijas centienus mainīt Latvijas augstākās izglītības iestāžu pārvaldības modeli.

 PBLA pozitīvi vērtē Izglītības un zinātnes ministrijas priekšlikumus pāriet uz jaunu pārvaldības sistēmu, kuŗā strikti nodalīta lēmumu pieņemšana un izpilde, kā arī paredzēts augstskolu stratēģisko lēmumu pieņemšanā iesaistīt uzņēmējus, absolventu pārstāvjus, un ārvalstu ekspertus, tai skaitā diasporas pārstāvjus.

“Mums jāsper drosmīgi soļi Latvijas augstākās izglītības kvalitātes celšanā, – tas ir jādara mūsu valsts nākotnes labā,” teica PBLA priekšsēde Kristīne Saulīte. “Mēs esam gudra un spējīga tauta, mūsu jaunieši ir pelnījuši saņemt labāko izglītību, ko spējam tiem dot. Tas mums visiem daudzkārt atmaksāsies ne tikai individuāli, bet visas valsts līmenī,” viņa piebilda.

PBLA pievienojas atklātajam aicinājumam uz pārmaiņām, ko pauž Latviešu Ārstu un zobārstu apvienība, Jauno Zinātnieku apvienības Latvijā un diasporā.

“Mēs uzskatām, ka Latvijas augstākās izglītības sistēmai ir jāmainās un augstskolu pārvaldības modelim ir jānodrošina izglītības iestāžu un organizāciju darbības efektivitāte, caurspīdīgums, jāievēro taisnīgums un atbildība. Tas ir svarīgi mūsu tautas attīstībai, izaugsmei, tās stiprumam un krietnumam,” uzsvērts ārstu un zinātnieku atklātajā vēstulē Latvijas Republikas valdībai un augstākajām amatpersonām.

Tāpat arī Ārvalstu investoru padome Latvijā (FICIL) un ASV – Latvijas Tirdzniecības palāta (AmCham) paudušas atbalstu augstākās izglītības pārvaldes reformai.

“Šis ir nozīmīgs brīdis, kad visām augstākās izglītības jomā iesaistītajām pusēm beidzot jāpieņem lēmumus par izmaiņām. FICIL aicina rīkoties operatīvi, lai iegūtu rezultātus ….. un pirmais solis ir pāreja uz jaunu pārvaldības modeli augstākās izglītības iestādēm, kur skaidri nodalītas lēmumu pieņemšanas un to izpildes lomas. Latvija vēlas kļūt par augstas pievienotās vērtības ekonomiku, augstākās izglītības iestādēm ir jāspēj pielāgoties augošajiem standartiem, kāpinot izglītības kvalitāti un konkurētspēju ar mērķi sasniegt izcilību. Pārlieku lielais augstākās izglītības iestāžu skaits, nepietiekamais finansējums, mācībspēku un pētniecības resursu fragmentācija un Latvijas augstskolu zemais novērtējums starptautiskajos reitingos nekādi neatbilst mūsu ambīcijām Latviju redzēt kā inovāciju un attīstības centru,” uzsvērts FICIL izplatītājā paziņojumā presei, valdībai un Saeimai.

“Latvijas augstskolu pārvaldības modelis, kurā akadēmiskā un administratīvā pārvalde tiek īstenota kopā, nav spējis nodrošināt izcilību,” AmCham paziņojumā saka valdes priekšsēde Ingrīda Kariņa-Bērziņa, uzsverot, ka neviena no Latvijas augstākās izglītības iestādēm pasaules labāko augstskolu reitingos neieņem augstāk par 700. vietu, Baltijas reģionā atrodoties stabili pēdējā vietā, salīdzinot augstskolu sniegumu pēc tādiem kritērijiem kā reputācija, pētījumu kvalitāte, efektivitāte un internacionalizācija.

PBLA uzskata, ka tikai mainot augstākās izglītības pārvaldes modeli, padarot to caurspīdīgāku un piesaistot jaunus cilvēkus ar pasaules pieredzi, iespējams izglītības līmeni pacelt jaunā kvalitātē, kas atbilstu mūsdienu darba tirgus prasībām un padarītu Latviju par konkurētspējīgu valsti pasaulē.

PBLA pārstāvniecība