Pasaules brīvo latviešu apvienības priekšsēdis ierodas vizītē Rīgā

10.05.2023

PBLA priekšsēdis Pēteris Blumbergs 8. un 9. maijā, pēc vizītes Oslo un tikšanās ar Norvēģijas latviešu organizāciju vadītājiem, ieradās Rīgā, lai koordinētu Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju foruma plānošanas procesu un piedalītos Otrā pasaules kara beigu atceres pasākumā Lestenes Brāļu kapos.

Vizītes laikā P. Blumbergam kopā ar PBLA izpilddirektoru Raitu Eglīti un pārstāvniecības vadītāju Jāni Andersonu bija iespēja tikties ar Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītāju Raimondu Bergmani. Tikšanās laikā tika pārrunāta Valsts aizsardzības dienesta ieviešanas gaita un jaunpieņemtā likuma ietekme uz diasporas jauniešiem. Sarunas dalībnieki pārrunāja arī valsts aizsardzības un iekšējās drošības jautājumus, gaidāmā NATO Viļņas samita lēmumus attiecībā uz Baltijas valstu aizsardzības nodrošināšanu, kā arī diasporas organizāciju lomu valsts drošības stiprināšanā ar informācijas un lobiju darbu mītnes zemēs. Tika pārrunāti arī Latvijas demogrāfijas jautājumi, valsts iedzīvotāju emigrācija uz Eiropas zemēm, kā arī Latvijas sabiedrības vispārējais noskaņojums pirms 8. un 9. maija zīmīgajiem datumiem.

Pēc tikšanās ar Raimondu Bergmani PBLA pārstāvju delegācija devās uz Lesteni, lai kopā ar Daugavas Vanagu organizācijas vadību, Aizsardzības ministrijas pārstāvjiem, zemessargiem un vietējo sabiedrību pieminētu Otrā pasaules kara beigu dienu. Svinīgajā piemiņas sarīkojumā Lestenes Brāļu kapos uzrunas teica Daugavas Vanagu priekšsēdis Aivars Sinka, Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš un citi. Vārds tika dots arī PBLA priekšsēdim Pēterim Blumbergam, kurš uzsvēra, ka atšķirībā no Rietumeiropas valstīm 1945. gada 8. maijs Latvijai neatnesa atbrīvošanu, mieru un brīvību, jo šeit vienu okupācijas režīmu nomainīja cits okupācijas režīms.

“Šodien šai leģionāru Brāļu kapu laukā jo īpaši vēlamies pieminēt tos daudzos tūkstošus latviešu leģiona cīnītāju, pateicoties kuru ilgajām un pašaizliedzīgajām cīņām un upuriem, toreiz, pirms 78 gadiem, Kurzemi izdevās noturēt pietiekami ilgi, lai latviešu bēgļi – ap 100 tūkstošiem mūsu tautas māsu un brāļu – pagūtu izkļūt no otrreizējās krievu okupācijas trimdā Rietumos,” teica P. Blumbergs. “Latviešu politiskā trimda Rietumos 50 Latvijas okupācijas gadus lielā mērā bija iespējama tieši pateicoties šai mūsu latviešu leģionāru drosmei, viņu ilgajām cīņām Kurzemē un viņu ticībai brīvai Latvijai.”
Pēc svinīgā pasākuma PBLA priekšsēdim bija iespēja īsi pārmīt vārdus ar Aizsardzības ministrijas parlamentāro sekretāru Jāni Eglītu, kurš bija galvenais dzinējspēks, izstrādājot Valsts aizsardzības likumu, kā arī ar Satiksmes ministru Jāni Vitenbergu, kurš Lestenē bija Nacionālās apvienības pārstāvju delegācijas sastāvā.

Divu dienu ilgā Latvijas apciemojuma laikā PBLA priekšsēdim bija iespēja arī neformāli tikties un pārrunāt iespējamos sadarbības virzienus ar Saeimas deputāti Irmu Kalniņu, kura izveidojusi Saeimā Diasporas atbalsta grupu 18 deputātu sastāvā. P. Blumbergs arī sasauca Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju foruma Rīcības komitejas sēdi, kurā piedalījās arī Ārlietu ministrijas vēstniece diasporas jautājumos Elita Gavele, lai koordinētu 5. jūlijā gaidāmā foruma programmu un norisi.

(PBLA pārstāvniecība)