Pasaules Brīvo Latviešu Apvienības (PBLA) biedru organizācijas 2011. gadā PBLA balvu piešķīrušas ansamblim Čikāgas piecīši  par pusgadsimta veiksmi ar humoru un sirsnību atspoguļot dziesmās latviešu tautas priekus, bēdas un ilgas tā laika notikumu plūsmā.

Čikāgas piecīši – muzikāli satīrisku ansambli nodibināja 1961. gadā Čikāgā ar  nolūku – iepriecināt un uzlabot ASV latviešu publikas garastāvokli.  Tā pirmie dalībnieki bija Alberts Legzdiņš un Modris Avotiņš no Čikāgas un Jānis Rinkuss un Uldis Ievāns no Kalamazū, Mičigānā, kur notika arī viņu pirmais koncerts.  Tam drīz sekoja uzstāšanās Čikāgā, kur ansamblim pievienojās pirmā sieviešu dalībniece Maija Dumpe.  Sākuma gados grupa ceļoja pa ASV un Kanadu, lai popularizētu otros latviešu jaunatnes dziesmu svētkus.  Ansamblis atskaņoja ne tik vien latviešu tradicionālās un populārās dziesmas, bet arī amerikāņu mūzikas popurijus un Legzdiņa oriģināldziesmas.  Īpaši iecienīti bija īsie komiskie skeči par latviešu dzīvi jaunajā mājvietā, kurus galvenokārt veidoja Ievāns.  Populāra bija viņu noslēguma dziesma – Hei laili.  Ansambļa sastāvs vairakkārt mainījās, tam pievienojās Ilmārs Dzenis, Juris Strautmanis, vēlāk Ģirts Puriņš.  Popularitātei augot, ansamblis izdeva vairākas skaņu plates, pirmā iznāca 1963. gadā, nākamā 1964. gadā.

Turpmākajos 50 gados ansamblis ir uzstājies latviešu klausītājiem ASV, Kanadā, Austrālijā, Eiropā un Dienvidamerikā.  Laika gaitā ir izdotas 12 skaņu plates, 17 audio kasetes, 10 tvarti, 7 videoieraksti un viena grāmata.  Klausītājus īpaši iepriecinājaansambļa asprātīgie polītiskie skeči un latviskotās versijas no populāriem amerikāņu šedevriem, kā piemēram, Pazudušais dēls, kā arī Legzdiņa originālkompozīcijas (ŠūpuļdziesmaEs redzēju bāleliņu).  Šīs dziesmas kļuva ļoti iemīļotas ne tik vien trimdas latviešu vidū, bet deva spēku Latvijas tautai dzimtenē pārvarēt grūtos padomu okupācijas laikus.  Tas tika panākts ar skaņuplatēm un skaņu lentām, ko nelegāli iesūtīja Latvijā.  Palīdzību sniedza raidītājs Amerikas balss, kas bieži savos radio raidījumos iekļāva Čikāgas piecīšu  mūziku.  Ansambļa talantīgo dalībnieku devums priecēja ne tik vien ASV latviešu sarīkojumus, bet kļuva zināmā mērā par brīvības alku uzturētāju okupētajā Latvijā.

Polītiskajai gaisotnei mainoties, Čikāgas piecīšus uzlūdza koncertēt Latvijā 1989. gada vasarā.  Šīs vēsturiskās turnejas kulminācija bija divi izpārdoti koncerti Mežaparka estrādē, kur klausītāju skaits pārsniedza 50 tūkstošus.  Ansamblis ir atkārtojis turnejas Latvijā, tā pēdējā uzstāšanās bija vēl šogad.

Jau kopš pašiem pirmsākumiem, ansambli vada Alberts Legzdinš, savukārt piecdesmit gadu laikā ansamblī dziedājuši vairāk nekā 25 dalībnieki, četri no tiem ir jau aizsaulē.  Nenoliedzami,  Čikāgas piecīši  ir tautā ļoti iemīļoti.  Viņu dziesmu trāpīgais saturs un sirsnīgais humors mūs priecēja agrāk, un tas ir lielā cieņā vēl  šodien.

PBLA