Laiks vienotībai un apjausmai

01.03.2022

2001. gada 11. septembra rītā es strādāju savā Vašingtonas birojā apmēram trīs jūdžu attālumā no Pentagona, kad tieši pulksten 9.37 Al Qaeda teroristu sagrābtā pasažieru lidmašīna ietriecās Pentagonā, nogalinot vairāk nekā 120 cilvēkus ēkā un 59 nevainīgus lidmašīnas pasažierus. Ejot mājās no darba, es visu ceļu vēroju melnos dūmus, kas cēlās no ASV drošības un spēka simbola – Pentagona. 

Tajā dienā mēs jutāmies satraukti un nomākti, neziņā kas notiks tālāk. Bet nākamajā dienā, 12. septembrī, mēs visi atgriezāmies savos darbos. Amerikas Savienotās Valstis teroristu uzbrukuma un apdraudējuma dēļ nepārtrauca darbu – mēs gribējām parādīt pasaulei, ka ASV turpina strādāt kā ierasts.

Es varu iedomāties, ka šajās dienās daudzi Latvijas iedzīvotāji jūtas līdzīgi kā amerikāņi tajā septembra dienā pirms 21 gada: ir noticis uzbrukums tuvajai, demokrātiskajai un miermīlīgajai Ukrainai, un melnie dūmu mutuļi, kurus redzat TV ekrānos, virmo arī jūsu prātos un iespiežas zemapziņā.

Bet līdzīgi kā mēs Amerikā darījām dienās pēc teroristu uzbrukuma, es aicinu Latvijas iedzīvotājus, valdību un uzņēmumus, domājot par traģēdiju Ukrainā un atbalstot ukraiņu tautu, tomēr turpināt savu ikdienas dzīvi. Putina režīma agresija Ukrainā nedrīkst apturēt jūsu ikdienas darbu, mācības skolās, likt atcelt konferences vai vienkārši neierasties darbā. Mums ir jāparāda Putina režīmam, ka mēs esam nelokāmi savā atbalstā Ukrainai, ka mēs neesam izsisti no ikdienas dzīves sliedēm, ka Latvija turpina darboties un pasaule turpina griezties. 

Latvija ir NATO dalībvalsts. Mēs varam būt droši, ka NATO alianses piektais pants sargās Latviju un Baltijas valstis. To ir stingri apliecinājuši gan ASV prezidents Džo Baidens, gan NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs. Šajā jautājumā nav nekādu šaubu.

Aktīvisti visā pasaulē rīko demonstrācijas Ukrainas atbalstam. Tas savukārt iedrošina valstu vadītājus ieviest arvien stingrākas sankcijas pret Putina režīmu. Arī latviešu diasporas centrālās organizācijas rīkojas – mēs līdz ar tautiešiem pasaulē piedalāmies demonstrācijās, rakstām vēstules valstu līderiem un zvanām mūsu vēlētajiem pārstāvjiem, aicinot tos atbalstīt Ukrainu tās varonīgajā cīņā.

Starptautiskā sabiedrība un Rietumvalstu politiskie līderi ir ātri reaģējuši uz situācijas nopietnību un Baltijas valstu vadītāju aicinājumiem. Rietumi ir saliedējušies un kļuvuši vienoti savā nosodījumā Putina režīma rīcībai. Demokrātiskās valstis ar sankcijām un atbalstu Ukrainai pārvērš savus vārdus darbos. 

Latvijai ir palīdzējusi tās politiķu gudrā rīcība, panākot iestāšanos NATO un Eiropas Savienībā, divu procentu kopprodukta atvēlēšanu aizsardzībai, kā arī mērķēta iesaiste starptautiskajās institūcijās un atbalsts kopējām demokrātiskajām vērtībām. Latviešu tautu pasaulē redz kā eiropiešus ar līdzīgu pasaules uzskatu, izciliem sasniegumiem kultūrā un sportā, līdzīgām rūpēm par dabas aizsardzību un pasaules nākotni.

Sanāksim kopā! Šis ir tas brīdis, kad mēs varam paust patriotismu un nacionālo lepnumu kā Latvijā, tā diasporā. Pārstāvot organizēto latviešu sabiedrību ārpus Latvijas, es varu teikt, ka mēs esam kopā ar Latviju.

Kamēr mēs piedzīvojam šo vienotību, patriotismu un kopības spēku, citiem šis laiks varbūt nāks ar apjausmu. Tikai pēc Otrā pasaules kara vāciešiem nāca apjausma par savas valsts lomu, izraisot šo milzīgo starptautisko konfliktu un miljoniem cilvēku bojāeju. Tikai skatoties patiesībai acīs, lūdzot piedošanu, maksājot atlīdzību un ceļot pieminekļus nacistiskā režīma upuriem, Vācija spēja tikt pāri pagātnei un atkal kļūt par vienu no vadošajām pasaules valstīm.

Diemžēl Krievijai nekad vēl nav nākusi apjausma par saviem posta darbiem un tās izraisītajiem konfliktiem, par valstu iznīcināšanu un tautu pakļaušanu un miljoniem cilvēku nonāvēšanu. Krievija vēl arvien dzīvo pagātnē ar savu neracionālo, gandrīz ārprāta pārņemto vadītāju, kurš vēl runā par fašistiem un interešu sfērām. Krievija nekad nav atvainojusies, nemaz nerunājot par atlīdzības maksu gulaga nometņu represiju upuriem un padomju okupētajām valstīm par nodarītajiem zaudējumiem.

Krievija nav uzcēlusi nevienu pieminekli, kas samierinātu kara upurus un valstis, bet tā ir uzcēlusi simtiem pieminekļu, kas slavina padomju armijas uzvaras Otrajā pasaules karā un atgādina okupētajām valstīm par Krievijas spēku un varu. Viens tāds piemineklis stāv Rīgā, Pārdaugavā, Uzvaras parkā un atgādina Rīgas iedzīvotājiem par “atbrīvotāju” pāri darījumiem Latvijai, slavinot padomju armijas uzvaru karā.

Ir pienācis laiks Krievijas apjausmai. Ir pienācis laiks mums visiem kopā parādīt Putina režīmam tā vietu, likt apjaust viņu rīcības sekas un piespiest atzīt, ka pasaulē valda citāda kārtība, nekā viņi ir ieraduši domāt. 

Mīļie tautieši un draugi Latvijā, Pasaules Brīvo latviešu apvienība (PBLA) atbalsta jūs ikdienā un palīdz cīņā par Ukrainas neatkarību. Mēs, ārpus Latvijas, arī esam lepni būt latvieši un mūsu atbalsts Latvijai un Ukrainai ir nelokāms. Strādāsim kopā! Lai Dievs svētī Latviju, lai Dievs sargā Ukrainu un tās tautu cīņā pret Krievijas okupantiem.

Pēteris Blumbergs
PBLA priekšsēdis