Atvērta leģendārajai latviešu trimdas mūziķu grupai “Trīs no Pārdaugavas” veltīta grāmata

08.10.2020

Viena no lielākajām Latvijas mūzikas ierakstu izdevniecībām “MicRec” laidusi klājā pazīstamās rakstnieces Noras Ikstenas un Viļņa Baumaņa grāmatu “Trīs no Pārdaugavas”, komplektā ar grupas “Ducele” izdoto mūzikas albumu, kurā iekļautas pazīstamākās leģendārās ASV latviešu 1970-80to gadu grupas dziesmas.

Grāmatas atvēršanas sarīkojums 6. oktobrī jaunatvērtajā Ulbrokas kultūras centrā “Ulbrokas pērle” tika ievadīts ar grupas “Trīs no Pārdaugavas” līdera Viļņa Baumaņa video uzrunu. Tajā Vilnis Baumanis īpaši pateicās grāmatas “Trīs no Pārdaugavas. Viļņa Baumaņa stāsts” līdzautorei rakstniecei Norai Ikstenai un grāmatas ievada autorei Ilzei Jurkānei par sadarbību grāmatas tapšanā un saviem dziesmu brāļiem grupā Mārtiņam un Fēliksam Ērmaņiem, kuri tagad jau uzskaņo savas ģitāras Aizsaules dārzos. Vilnis Baumanis pieminēja, viņu grupas dziesmas atspoguļo to, kas trimdas latviešus priecēja vai satrauca 20. gadsimta 70. un 80. gados, un pauda gandarījumu, ka mūziķu grupa “Ducele” viņa muzikālos “nedarbus” uzspodrinājusi no jauna.

 

Sarīkojumā tika atvērts arī mūziķu grupas “Ducele” (starp citu, ducele kurzemnieku mēlē ir braucamie rati) kompaktdisks, kurā viņi (Andris Alviķis, Arnis Veisbārdis, Artūrs Uškāns un Mārcis Kalniņš) par jaunu iedziedājuši grupas “Trīs no Pārdaugavas” dziesmas, kuŗām visām vārdu un meldiju autors ir Vilnis Baumanis. Šai sarīkojumā grupa “Ducele” nodziedāja vairākas dziesmas, un tika arī paziņots, ka viņi oktobrī uzsāk Latvijas turneju ar Viļņa Baumaņa dziesmu uzvedumu, un Ulbrokas kultūras centrā viņu koncerts notiks 21. oktobrī.

 

Sarīkojumam personisku šarmu piešķīra grāmatas ievada autores, Latvijā pazīstamās kulinārijas ekspertes Ilzes Jurkānes uzruna, kurā viņa atminējās, kā 60. gadu beigās un 70. gadu sākumā ar Vilni Baumani un viņa ģimeni dzīvojuši vienā komunālajā mājā Īstoranžā, Ņūdžersijā, tā dēvētajā “Pārdaugavā”, pāri Hudzonas upei pie Manhetenas. Baumaņu māja Īstoranžā kļuvusi par satikšanās vietu daudziem turienes latviešiem, tostarp arī Ņujorkas “Elles ķēķa” latviešu rakstniekiem un dzejniekiem. Ilze Jurkāne uzsvēra, ka grupas “Trīs no Pārdaugavas” vīri un viņu dziesmas deva spēku izdzīvot trimdu un okupāciju, un deva arī ticību un mīlestību Latvijai. “Klausoties viņu dziesmās laikā, kad Latvijas neatkarība nešķita reāla, sirdīs iedegās cerības liesmiņa”, tā  piebilda Ilze Jurkāne.

 

Ilzes Jurkānes teikto lieliski papildināja PBLA izpilddirektora Raita Eglīša uzruna, kuŗā viņš raksturoja citu Viļņa Baumaņa darbības šķautni, proti, vēlāk Vilnis Baumanis no Ņūdžersijas pārcēlies uz Vašingtonu, kur 80. gadu otrajā pusē un 90s gados strādājis radiostacijas “Amerikas Balss” redakcijā. Raits Eglītis arī uzsvēra, ka Vilnim Baumanim ir ļoti labas stāstnieka dāvanas, ko pierāda viņa 2003. gadā izdotais romāns “Kaŗš kalnā” par zēnu dēkām Vācijas bēgļu nometnē, un Viļņa Baumaņa daudzie ārkārtīgi spilgtie notikumu apraksti Amerikas latviešu laikrakstā “Laiks”. Tāpēc kādreiz pat grūti bijis  iedomāties, ka V. Baumanis pirms pārdesmit gadiem bijis pazīstama ASV latviešu skatuves zvaigzne.

 

“Trīs no Pārdaugavas” bija unikāla prasme samaisīt kopā tautas dziesmas galda dziesmas un pašu oriģināldziesmas, daudzām no kurām bija nopietni patriotisks piesitiens,” uzrunā teica R. Eglītis. “Un tādā puspajokam pusnopietnā veidā viņi uzrunāja tēmas, kas no trimdas organizāciju  nacionālpolitiskā viedokļa bija svarīgas un gāja pie sirds sabiedrībai kā trimdā, tā arī tautai Latvijā – patriotisma audzināšana smeldzīgās dziesmās par dzimteni Latviju un padomju sistēmas izsmiešana tādās jestrākās nacionālākās kompozīcijās, kā piemēram, par kaimiņu, “kas lepni dzīvo mūsu dārziņā, bet pienāks laiks un uzkrājies būs tvaiks un kaimiņam būs rēķins jāmaksā!” R. Eglītis izteica pateicību grupas “Ducele” mūziķiem un izdevniecībai “MicRec” par bijušās trimdas grupas muzikālā mantojuma uzturēšanu.

 

Viļņa Baumaņa un Noras Ikstenas grāmatu “Trīs no Pārdaugavas. Viļņa Baumaņa stāsts” un grupas “Ducele” kompaktdisku “Trīs no Pārdaugavas dziesmas” var iegādāties apgādā “MicRec” un Latvijas grāmatnīcās. (Autors Jānis Andersons, PBLA pārstāvniecība)